górnicy w kopalni

i

Autor: Piotr Gajek górnicy w kopalni

Dramat górników

Na kopalniach brakuje górników! Wcześniej rząd namawiał ich do odejścia z pracy

2022-10-28 14:39

Rząd rozpoczął realizację systemu osłon socjalnych dla zwalnianych górników. W tej decyzji nie przeszkadzał fakt, że Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała ubiegłorocznej umowy społecznej dotyczącej wygaszania górnictwa do 2049 r., gdzie system ten jest zapisany. Brakuje rąk do pracy, a rząd nawet namawiał górników do odejścia, oferując odprawy i pomostowe w wysokości 186 mln zł.

Wydobycie węgla wyhamowuje. W kopalniach brakuje górników do pracy

W związku z tym, że krajowe wydobycie węgla wyhamowuje, w kopalniach brakuje rąk do pracy. Jak do tego doszło? Dr. Jerzy Markowski w rozmowie z portalem money.pl wyjaśnił, że przyczyną jest m.in. brak inwestycji prorozwojowych, finansowanie likwidacji kopalń i zasypywanie szybów z węglem. 

Obecnie sytuacja w kopalniach jest dramatyczna. Jak zauważa dziennik “Rzeczpospolita”, presja na wydobycie surowca jest tak ogromna, że na Śląsku niektórzy górnicy pracują nawet dwa dni bez przerwy. Często też w weekendy, które są dodatkowo płatne. To nie wystarczy. Niska podaż węgla krajowego i brak ludzi do pracy powoduje, że z tego kryzysu nigdy nie wyjdziemy. Należy całkowicie wycofać się z umowy społecznej, a w kopalniach wprowadzić czwartą i piątą zmianę i zatrudnić jedną czwartą czy jedną piątą górników więcej niż obecnie – wymienia Dr Jerzy Markowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Rząd namawiał górników do odejścia. Przeznaczył gigantyczne pieniądze na odprawy

W obecnej sytuacji rząd stara się zwiększyć wydobycie węgla, mimo iż umowa społeczna zakłada, że będzie ono sukcesywnie wygaszane. Jeszcze nie dawno rząd namawiał górników do odejścia z pracy, oferując łącznie 186 mln zł na poczet odprawy i pomostowego.

Sonda
Czy górnicy powinni pobierać dodatek węglowy?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski
Najnowsze