Przesyłki kurierskie

i

Autor: SHUTTERSTOCK Przesyłki kurierskie

Nadasz paczkę w markecie. Usługi pocztowe nie znikną ze sklepów

2022-02-04 14:42

Dobra wiadomość dla osób, które lubią odwiedzać sklepy w niedziele. Co prawda ostatnie podejście do uszczelnienia zakazu handlu w niedziele skutecznie uniemożliwiło robienie zakupów w ostatni dzień tygodnia, ale usługi nadawania i odbioru paczek, którymi sklepy ostatnio próbowały obejść zakaz, zostaną.

Przepisy uszczelniające zakaz handlu w niedziele już obowiązują. Sklepy nie mogą działać w niehandlowe niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów danej placówki. Weszła w życie nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, ograniczająca możliwość omijania zakazu przez sieci, które podpisywały umowy z firmami kurierskimi i pocztowymi umożliwiając w swoich placówce odbiór przesyłek. Zgodnie z nowelą, w niehandlowe niedziele duże sklepy zatrudniające pracowników nie będą mogły działać pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, jeśli przychody z tej działalności będą stanowić mniej niż 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Nowelizacja wprowadza określenie "przeważająca działalność", które oznacza rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności. Od 2020 roku zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel: ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz w niedzielę przed Wielkanocą.

Skoro obsługa paczek nie pomoże większości sklepów na handlowanie w niedziele, to czy opłaca im się w ogóle utrzymywać tę inicjatywę? Tłumaczymy poniżej.

Szturm na Biedronkę w Ursusie. Tak ominęli zakaz handlu w niedzielę

Portal "DlaHandlu.pl" zwraca uwagę na oświadczenie spółki Pointpack, która poinformowała o złożeniu wypowiedzenia... przez jedną sieć handlową. Serwis zapytał inne duże sieci o plany na pocztową przyszłość. - Zauważamy rosnące zainteresowanie tą możliwością, dlatego w dalszym ciągu klienci Lidl Polska będą mogli nadawać i odbierać przesyłki w naszych sklepach. Usługa ta będzie oferowana tak długo, jak będzie istniało na nią zapotrzebowanie rynkowe - powiedziała serwisowi Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR Lidl Polska.

Również Kaufland stwierdził, że nowelizacja ustawy nie wpłynie na możliwość nadawania i odbioru paczek w sklepach sieci. OD momentu wprowadzenia Kaufland obsłużył ponad 150 000 przesyłek. Także Aldi zapewnia, że umowa z operatorem pocztowym zostanie utrzymana.

 - Usługa obsługi przesyłek kurierskich jest testowana w sklepach sieci Carrefour od września ubiegłego roku i cieszy się rosnącym zainteresowaniem naszych klientów. Aby zapewnić klientom jak najlepsze doświadczenia zakupowe, prowadzimy dialog ze współpracującymi firmami kurierskimi nad rozwinięciem usług. Obsługa przesyłek kurierskich pozostaje ważną częścią planu rozwoju usług dostępnych w Carrefour - poinformował "DlaHandlu.pl" Carrefour.

Sonda
Czy markety powinny być otwarte w niedziele i w święta?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze