kradzież samochodu

i

Autor: ARCHIWUM kradzież samochodu

Nadchodzą surowe kary dla przestępców! 10 lat za kradzież kart płatniczych

2019-01-28 16:27

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad kompleksową nowelizacją kodeksu karnego. Zmiany można streścić jednym zdaniem: drastyczne zaostrzenie kar! Za najcięższe zbrodnie miałaby przysługiwać kara bezwzględnego dożywocia bez możliwości warunkowego zwolnienia i jednocześnie rzadziej ma być orzekana kara grzywny.

Jak informuje resort Zbigniewa Ziobry, obecnie sądy w Polsce zbyt często skazują brutalnych przestępców na rażąco niskie kary, niewspółmierne do popełnionych zbrodni, a często niższe od kar wymierzanych za te same czyny w innych krajach Unii Europejskiej. Tymczasem sprawców poważnych przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, bezpieczeństwu i mieniu Polaków trzeba na długo izolować, by nie zagrażali społeczeństwu, a nie traktować ich ulgowo.

Projekt zakłada wprowadzenie ewentualności orzekania bezwzględnego dożywocia, bez możliwości warunkowego zwolnienia, a także ustanowienie kary pozbawienia wolności do 30 lat.

- Aby się przekonać, jak wielu przestępców może dziś drwić z prawa, wystarczy przytoczyć ostatnie dostępne statystyki. 65 proc. przestępców skazanych prawomocnie na karę więzienia dostaje wyrok z zawieszeniem, czyli pozostają na wolności – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Projekt zakłada też wprowadzenie również nowe typy przestępstw, z których część w ogóle nie była dotąd karalna, mimo że była szkodliwa społecznie. To m.in.: przygotowanie do zabójstwa, za które ma grozić od 2 do 15 lat pozbawienia wolności; przyjęcie zlecenia zabójstwa – od 2 do 15 lat więzienia; uchylanie się od naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia (dziś grozi jedynie egzekucja komornicza); kradzież zuchwała, np. kieszonkowa lub gdy złodziej wyrywa torebkę na ulicy – od 6 miesięcy do 8 lat więzienia bez względu na wartość skradzionej rzeczy. 

Do 10 lat za kradzieże kart płatniczych 
Projekt rozwiązuje też prawne problemy związane z karaniem osób, które dokonują transakcji cudzą kartą płatniczą albo dokonują internetowych przelewów z konta innej osoby bez zgody jego właściciela. Tego typu czyny były dotąd karane jako kradzież, ale sądy miały trudności z określeniem, czy jest to zwykła kradzież, za którą grozi od 3 do 5 lat więzienia, czy też kradzież z włamaniem, karana od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W myśl projektu za tego rodzaju przestępstwo ma grozić kara, jak za kradzież z włamaniem, czyli od roku do 10 lat więzienia - czytamy w na stronie resortu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze