E-skierowania mają wyprzeć standardowe papierowe skierowanie do lekarza wypisywane ręcznie. Dokument ma wskazywać jedynie rodzaj placówki, do której powinniśmy się udać, jednak nie będzie to konkretny adres, a jedynie rodzaj badania, jakie powinniśmy wykonać. Wprowadzenie elektronicznego skierowania do lekarza ma na celu m.in. skrócenie czasu oczekiwania do specjalisty. Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że to niejedyne korzyści, które płyną z wprowadzanej zmiany.
Kwarantanna narodowa przedłużona! Jasna deklaracja rzecznika rządu. Co z powrotem do szkół?
E-skierowanie lekarz może wystawić podczas konsultacji. Będzie ono miało formę czterocyfrowego kodu, który pacjent może otrzymać na kilka różnych sposobów:
- przez SMS-a
- e-maila z plikiem zawierającym potrzebne informacje
- wydruk, który będzie zawierał kod skierowania oraz podpis lekarza
Na rządowej stronie pacjent.gov.pl możemy aktywować własne Internetowe Konto Pacjenta, dzięki któremu wszystkie skierowania będziemy mieć w jednym miejscu. W przypadku, w którym nie aktywujemy konta lub nie podamy adresu e-mail, lub numeru telefonu, e-skierowanie otrzymamy w formie wydruku.
Zenek i Kozidrak w Biedronce! Wielki koncert za darmo
Dzięki elektronicznym skierowaniom do lekarza nie trzeba będzie osobiście dostarczać dokumentu do placówki, w której chcemy umówić wizytę. Wystarczy zadzwonić do wybranej poradni i podczas rozmowy telefonicznej podać otrzymany czterocyfrowy kod oraz numer PESEL.
Elektroniczne skierowania do lekarza mają sprawić, że skróci się czas oczekiwania do lekarza, ponieważ pacjenci będą mogli zapisać się tylko do jednej placówki. Po dokonaniu pierwszego zapisu e-skierowanie zostanie automatycznie przypisane do placówki i nie będzie można go już przypisać nigdzie indziej.