Łosoś

i

Autor: Getty Images Mięso łososia jest delikatne i bardzo smaczne. Ryba ta jest dobrym źródłem kwasów omega-3 (1,8 g w 100 g), warto jednak wybierać łososie z hodowli ekologicznych - żywione karmą bez dodatków takich jak mączka rybna, czy barwniki, mające wpływ na kolor mięsa.

Nadchodzi kolejna drożyzna. Ceny ryb będą tylko rosły

2021-09-23 11:59

Ceny transportu ryb rosną. Do przetwórni trafia coraz mniej surowca. Efekt? Poczciwa ryba staje się powoli dobrem luksusowym. Ceny rosły i jeszcze będą rosnąć. Miłośnicy takiego mięsa przygotować muszą się m.in. na gwałtowny wzrost cen dorsza i łososia.

Przetwórcy ryb skarżą się na ograniczenia w dostępie do surowca i na koszty transportu. Ale ceny będą jeszcze wyższe.

Od początku roku ceny zakupu dzikiego łososia czy tuszy dorsza na północnym Atlantyku – surowców wykorzystywanych do przetwórstwa – wzrosły o ponad 25 proc. - To poważny problem dla polskich przetwórców, którzy surowiec czerpią przede wszystkim z zagranicy – pisze "Puls Biznesu".

 W 2020 r. – jak dodaje, powołując się na dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – sprowadzili oni z zagranicy 643 tys. ton ryb (czyli o 6 proc. więcej niż rok wcześniej) o wartości 10,08 mld zł.

 - Jednocześnie w ostatnich kilkunastu miesiącach na całym świecie poszybowały ceny frachtu. Przed pandemią koszt kontenera chłodniczego, w którym sprowadzane są ryby, wynosił ok. 4 tys. USD, dziś jest to aż 14 tys. USD – pisze gazeta.

 Przetwórcy – jak czytamy – mają również trudności z czerpaniem surowca na Morzu Bałtyckim. "W 2020 r. złowiono zaledwie 130 tys. ton ryb o wartości 152 mln zł. W 2015 r., choć pozyskano niewiele więcej, bo 134 tys. ton surowca, jego wartość wyniosła 203 mln zł" – podaje gazeta. (PAP)

Ryby morskie – dlaczego warto je jeść?
Sonda
Lubisz łowić ryby?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Tekst sponsorowany