Nadchodzą zmiany w PKO BP. Kiedy poznamy nowego prezesa?
Chociaż politycy rządowej koalicji zapowiadali przywrócenie konkursów na najważniejsze stanowiska w spółkach państwowych, nie udało się tego rozwiązani jeszcze przywrócić. Zatem nie wiadomo oficjalnie wg. jakich kryteriów będą obsadzane osoby na kierownicze stanowiska.
W piątek 2.02 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PKO BP zmieniło skład razy nadzorczej banku. Nowych członków rady wskazał Skarb Państwa, który także wyznaczył Katarzynę Zimnicką-Jankowską na przewodniczącą rady.
Z rady odwołano ośmiu członków i powołano ośmiu nowych. Do rady zostali powołani: Maciej Cieślukowski, Hanna Kuzińska, Szymon Midera, Marek Panfil, Marek Radzikowski, Paweł Waniowski, Katarzyna Zimnicka-Jankowska i Andrzej Oślizło.
Wcześniej ze składu rady nadzorczej zostali odwołani: Mariusz Andrzejewski, Wojciech Jasiński, Dominik Kaczmarski, Rafał Kos, Tomasz Kuczur, Maciej Łopiński, Robert Pietryszyn i Bogdan Szafrański.
Nowy zarząd z kolei powoła prezesa. Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" do objęcia stanowiska prezesa typowani są: Cezary Stypułkowski, obecny prezes mBanku; Sławomir Lachowski, współtwórca BRE Banku (obecnie mBank); Jacek Obłękowski, który był już m.in. wiceprezesem PKO BP, czy Jakub Papierski, również były wiceprezes PKO BP.
Kolejnym dużym bankiem, w którym należy spodziewać się zmiany kadry zarządzającej jest zrepolonizowany za rządów PiS, bank Pekao, a także Alior. W bankach głównym udziałowcem jest PZU, którego NWZA jest wyznaczone na 15 lutego. Po zmianach więc w PZU przyjdzie kolej na te dwa banki.
Skarb Państwa ma udziały w przeszło 400 podmiotach. Resort kierowany przez Borysa Budkę ma nadzór nad 135 spółkami, z czego kilkanaście największych jest notowanych na giełdzie.