Rusza kadrowa karuzela w spółkach Skarbu Państwa
Tuż przed końcem 2023 r. minister aktywów państwowych rozesłał do państwowych spółek pisma o zwołanie walnych zgromadzeń akcjonariuszy. Zgodnie z prawem tam gdzie spółka należy w 100 proc. do Skarbu Państwa, minister Aktywów Państwowych może odwołać władze spółki nie czekając na zwołanie walnego. Tak jest w przypadku spółki Polskiej Grupie Górniczej (PGG).
"Nie musi też czekać na zwołanie walnego zgromadzenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), bo status tej spółki daje Skarbowi Państwa możliwość powoływania i odwoływania za pomocą pisemnego oświadczenia większości członków rady nadzorczej, która jest władna dokonywać zmian w zarządzie"-czytamy w Business Inisder. Portal podaje, że szanse na objęcie funkcji prezesa JSW ma Łukasz Czopik, wicemarszałek woj. śląskiego. Innym przykładem jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Z dniem 11 stycznia ze stanowiska została odwołana wieloletnia prezes Beata Daszyńska - Muzyczka.
Jak wyjaśnia Business Inisder nadzwyczajne walne zgromadzenie dokona najpierw zmian w radzie nadzorczej, bo w zdecydowanej większości spółek zgodnie ze statutem to właśnie ten organ ma prawo do zmian w składzie zarządu. W niektórych spółkach Skarb Państwa ma prawo do zmiany jednego członka nadzoru bez walnego zgromadzenia. Tak jest np. w Orlenie, skąd jeszcze w grudniu odwołana została Janina Goss.
W przypadku gdy Skarb Państwa posiada mniejszy pakiet udziałów musi ze zmianami poczekać na WZA.
Jak informuje portal kalendarz WZA wygląda następująco:
- Enea — 30 stycznia,
- PGE — 31 stycznia,
- PKO BP - 2 lutego
- GPW - 5 lutego,
- Orlen - 6 lutego,
- KGHM — 13 lutego
- Grupa Azoty — 14 lutego
- PZU — 15 lutego
Zmiany kadrowe w niektórych spółkach pociągną za sobę zmianę kadry menadżerskiej w innych spółkach. Tak jest w przypadku PZU, który jest istotnym akcjonariuszem w Pekao i Alior Bank.
Najbardziej medialne i głośne z pewnością będzie walne Orlenu. Prezes Daniel Obajtek zapowiadał przed wyborami, na antenie radia RMF FM, że w przypadku wygranej ówczesnej opozycji "sam odejdzie". "Nie trzeba mi będzie nawet dziękować. Mam swój honor i swoją godność" - mówił prezes Orlenu. Jednak jak na razie dalej piastuje swoje stanowisko.
Jak informuje Business Insider " w statucie Orlenu nie ma obostrzeń, które opóźniałyby zmiany w zarządzie po powołaniu nowej rady nadzorczej (tak jak ma to miejsce m.in. w PKO BP). Można się więc spodziewać, że Daniel Obajtek zostanie stosunkowo szybko odwołany z fotela prezesa".
Skarb Państwa ma udziały w przeszło 400 podmiotach. Resort kierowany przez Borysa Budkę ma nadzór nad 135 spółkami, z czego kilkanaście największych jest notowanych na giełdzie.
Warto przypomnieć, że do tej pory ministrowie Tuska dokonali zmian kadrowych w mediach publicznych. Ze swojego stanowiska została odwołana także prezes ZUS Gertruda Uścińska.