Trybunał Konstytucyjny

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe 46.8 proc. badanych chce, aby Julia Przyłębska odeszła z Trybunału Konstytucyjnego

Ustawa budżetowa

Dodatkowa pensja dla sędziów. Rząd szuka pieniędzy. 30 tys. zł miesięcznie to za mało?

2023-06-09 4:15

W piątek 9 czerwca 2023 roku rząd nagle zajmie się zmianą budżetu kraju. Decyzja o dodatkowym posiedzeniu jest zaskakująca. Ale jeszcze bardziej zaskakuje merytoryka spotkania. Okazuje się, że rząd wprowadza regulację dotycząca wypłaty dodatkowego wynagrodzenia sędziom, w tym sędziom Trybunału Konstytucyjnego.

Pieniądze na nagrody dla sędziów

W piątek 9 czerwca 2023 roku rząd zajmie się zmianą budżetu kraju. Rada Ministrów pod lupę bierze Projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023 oraz niektórych innych ustaw. Zaskakuje nie tylko to, że rząd nagle wprowadza dodatkowe posiedzenie, ale i kwestie, jakimi ma się zająć podczas spotkania. Okazuje się, że wyżej wymieniona ustawa wprowadza regulację dotyczącą wypłaty dodatkowego wynagrodzenia sędziom sądów powszechnych, sądów wojskowych, sądów administracyjnych, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, asesorom sądowym oraz referendarzom sądowym. Tymczasem nie jest tajemnicą, że ta grupa zawodowa do najbiedniejszych nie należy. Jak widać na dodatkowe pieniądze mogą otrzymać także sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. A niedawno "Super Express" donosił, że jeszcze dekadę temu Trybunał wydawał około 70 orzeczeń rocznie, a w 2022 r. udało mu się wydać wyrok tylko czternaście razy. Wzięto pod lupę zarobki sędziów Trybunału. 

Zarobki sędziów TK nie maleją, ale rosną.  Zasadnicze wynagrodzenie sędziów TK określa ustawa. Ustala się je, mnożąc podstawę - przeciętne wynagrodzenie w II kwartale roku poprzedniego, ogłaszane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego - przez mnożnik 5,0. Zatem biorąc pod uwagę fakt, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło  6156,25 zł, to oznacza, że sędzia Trybunału zarobił w tym roku 30 tys. 781,25 zł brutto na miesiąc. Oprócz tego sędziowie, którzy mieszkają poza Warszawą, otrzymują też dodatek z tytułu rozłąki z rodziną, bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie i zwrot kosztów przejazdu.

Sonda
Ile zarabiasz?
Pieniądze to nie wszystko - Jadwiga Emilewicz
Najnowsze