ZYGMUNT SOLORZ

i

Autor: Marcin Wziontek ZYGMUNT SOLORZ

Najbogatsi Polacy ostatnich stu lat

2018-11-05 14:18

Jan Wedel, Stefan Cegielski, Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz, Wojciech Inglot, Roman Kluska, Leszek Czarnecki, Andrzej Blikle – te nazwiska znalazły się na liście stu najbogatszych Polaków z okresu ostatnich stu lat.

Na liście stu najbogatszych Polaków z ostatnich stu lat opublikowanej przez tygodnik „Wprost” znalazły się nazwiska nie tylko te wszystkim już nzane, ale i takie, o których pewnie mało kto słyszał. Numerem jeden na liście jest Leopold Julian Kronenberg (1849-1937). Jak czytamy w tygodniku „uznany za najmajętniejszego Polaka 100-lecia Leopold Julian Kronenberg jest postacią niemal dziś zapomnianą”. A jeszcze przed wojną stał on na czele Banku Handlowego, który przetrwał do dziś. Leopold Kronenberg zajmował też wysokie stanowiska w Kolei Warszawsko-Terespolskiej, Nadwiślańskiej oraz Warszawsko-Wiedeńskiej.

Pozycja druga należy do Jana Wedla (1874-1960). Tego warszawskiego cukiernika raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To wnuk Emila Wedla, nestora cukierniczego rodu. To właśnie Jan Wedel wybudował wielką fabrykę czekolady na warszawskiej Pradze. Za jego kadencji powstały kultowe polskie słodycze: Ptasie Mleczko i czekolada Jedyna. Jan Wedel dawał nie tylko miejsca pracy, ale wyjątkowo dbał o swoich pracowników. Wybudował im ośrodek wypoczynkowy i przydzielił ogródki działkowe. W okresie II wojny światowej przekazywał żywność mieszkańcom okupowanej stolicy. W dobie komunizmu został wyrzucony ze swojej fabryki.

Wielką trójkę najbogatszych Polaków stulecia zamyka Mieczysław Wilczek (1932-2014), autor słynnej Ustawy o Działalności Gospodarczej, której głównym przesłaniem było hasło: co nie jest zabronione, jest dozwolone. Efektem tej ustawy było powstanie kilku milionów przedsiębiorstw w Polsce. Wcześniej jako chemik odnosił duże sukcesy w branży chemicznej i kosmetycznej. Stworzył jeden z pierwszych proszków do prania. Stworzył swoje gospodarstwo, na którym hodował perliczki. Okazało się ono niezwykle dochodowe. Z tłuszczu perliczek produkował krem do twarzy. Następnie krok po kroku zbudował ogromny zakład przetwórstwa mięsnego, który okazał się żyłą złota.

Kto jeszcze znalazł się na liście stu najbogatszych Polaków stulecia opublikowanej przez "Wprost"? Na miejscu czwartym jest Stefan Cegielski – właściciel Zakładów Cegielskiego w Poznaniu; na piątym Jan Kulczyk, który na początku lat 90-tych ściągnął do Polski Volkswagena i został generalnym przedstawicielem tej marki w kraju; szóstym – Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Cyfrowego Polsatu; siódmym – Henryk Grohman, który odziedziczył po ojcu ogromny kombinat włókienniczy w Łodzi; ósmym – Jan Albin Götz-Okocimski, właściciel największego w II RP browaru w Okocimiu; dziewiątym – Adam i Stefan Baczewscy, którzy odziedziczyli wielką fabrykę wykwintnych wódek i likierów, a dziesiątym – Adam Góral, twórca Asseco, szóstego największego producenta oprogramowania w Europie.

W grupie najbogatszych Polaków z ostatnich stu lat widnieją także takie nazwiska jak: Solange i Krzysztof Olszewscy, Wojciech Inglot, Roman Kluska, Jan Wejchert, Leszek Czarnecki, Zbigniew Grycan, Zbigniew Niemczycki, Michał Sołowow, Irena Eris i Henryk Orfinger, Aleksander Gudzowaty, Grażyna Kulczyk, Wojciech Kruk.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze