Najdroższe uczelnie świata

Najdroższe uczelnie na świecie. Czesne wynosi tam nawet ponad 50 tys. dolarów rocznie

2022-10-08 12:26

Najdroższym kierunkiem studiów w Polsce jest prowadzony w języku angielskim Aviation Law and Professional Pilot Licence, który oferuje uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Jedn rok akademicki kosztuje tam 110 tys. zł. W porównaniu do cen studiów zagranicznych to wciąż mała kwota. Najdroższe uczelnie są bowiem w Stanach Zjednoczonych. Młodzi zaciągają kredyty w bankach, by móc uczyć się na najlepszych uniwersytetach. Roczna cena studiów na niektórych uczelniach sięga nawet 50 tys. dolarów.

Najdroższe studia na świecie. Młodzi muszą brać kredyty

W USA suma kredytów, jakie zaciągają młodzi ludzie w celu opłacenia studiów, przekracza 1,5 biliona dolarów. Niekiedy nawet i kredyt może okazać się niewystarczający, dlatego ogromnym ułatwieniem jest po prostu pochodzenie z bardzo zamożnej rodziny. Tylko takie osoby rzeczywiście stać na tak drogie i prestiżowe uczelnie. Nie każdy ma szansę się na nie dostać, co więcej, takie uniwersytety zwykle nie przyjmują zbyt wielu studentów i jest ich mniej niż samych pracowników. Mowa oczywiście o uczelniach prywatnych, które oprócz wykształcenia mają przynieść także zysk. Nie w każdym przypadku jednak cena idzie w parze z poziomem kształcenia.

Na pierwszym miejscu wśród najdroższych uczelni na świecie znalazł się Sarah Lawrence College. Słynie on z naprawdę wysokich standardów i jest odpowiednio dostosowania do potrzeb każdego studenta. Co ciekawe, 90 proc. prowadzonych tam zajęć ma charakter seminarium, a egzaminy w zasadzie nie istnieją. Wykładają tam najlepsi i najbardziej znani naukowcy, artyści czy pisarze. Wysoki standard to i wysokie koszty. Ile należy zapłacić za czesne? Kwota zwala z nóg, bo wynosi aż 61 236 dolarów rocznie. 

Na drugim miejscu uplasował się New York Uniwersity, który charakteryzuje się głównie tym, że wysyła dużą liczbę studentów na inne uczelnie dzięki programowi wymiany. To bardzo popularny uniwersytet, gdzie studiował np. reżyser Martin Scorsese, czy Angelina Jolie. Czesne wynosi 59 337 tys. dolarów rocznie. 

Na podium najdroższych uczelni na świecie znalazł się również Harvey Mudd College w Kalifornii. Studiują tam najlepsi inżynierowie, matematycy i eksperci w dziedzinie nauk ścisłych. Ile wynosi tam czesne? Jest to kwota rzędu 58 913 tys. dolarów rocznie. 

Pozostałe uczelnie:

Columbia University - czesne wynosi od 58 742 tys. dolarów do ponad 100 tys. dolarów rocznie

Wesleyan University - czesne wynosi 58 502 tys. dolarów rocznie

Claremont McKenna College - czesne wynosi 58 065 tys. dolarów rocznie

Dartmouth College - czesne wynosi 57 996 tys. dolarów rocznie

Parsons New School for Design - czesne wynosi 57 910 tys. dolarów rocznie

John Hopkins University - czesne wynosi 57 820 tys. dolarów rocznie

University of Chicago - czese wynosi 57 711 tys. dolarów rocznie

Sonda
W którym z tych miast Polski najbardziej chciał(a)byś studiować?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze