Nawet 1000 euro za młode pędy chmielu
Chmiel kojarzy się nam z piwem. Większość z nas nie ma pojęcia, że młode pędy tej rośliny zaliczane są do najdroższych warzyw świata. W Polsce lekceważone, w wielu krajach takich jak Francja, Włochy, Holandia, Belgia czy Indie uchodzą uchodzą za ekskluzywne i drogie warzywo, tak jak np. trufle. Za granicą kilogram może osiągać cenę nawet około 1 tys. euro, czyli ponad 4 tys. zł. W Polsce praktycznie nikt ich nie jada, nie kupimy ich w sklepach czy na targowiskach. Możemy je mieć zupełnie za darmo. Rosną nawet na dziko, czasami możemy ich nawet nie zauważyć i podeptać czy pomylić z chwastami.
Młode pędy chmielu – kiedy zbierać
W Polsce chmiel rośnie dziko i występuje praktycznie wszędzie — obrasta słupki, murki i inne rośliny, najczęściej znajdziemy w zagajnikach i na skrajach lasów, przy rzekach. Sezon trwa krótko. Chmiel możemy też uprawiać w ogródku. Teraz trwa sezon - pędy chmielu są zbierane wczesną wiosną, zanim na roślinie zaczną pojawiać się kwiaty. W kuchni używa się dwóch rodzajów pędów: białych i zielonych. Te drugie, z uwagi na konieczność wykonania dodatkowych zabiegów są zdecydowanie droższe. Młode pędy są soczyste i chrupiące, bardziej dojrzałe przypominają w smaku szparagi. Można je spożywać na surowo, ugotować w wodzie, na parze lub usmażyć.
Chmiel - właściwości lecznicze
Chmiel ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne, a także antynowotworowe - podkreśla serwis wp.pl. Wyciągi z szyszek chmielu stosuje jako środek uspokajający, środek na trawienie, czy bezsenność. Pędy chmielu wykorzystywane są w przemyśle piwowarskim do produkcji piwa, nadają mu charakterystyczny smak.
Polecany artykuł: