Królowie wsi

Najsłynniejsi sołtysi w Polsce. Co ich wyróżnia? Będziesz w szoku [GALERIA]

2023-03-27 2:03

W Polsce mamy około 40 tys. sołtysów i sołtysek. Stoją oni i one na strażach swoich wsi. Wybierani są przez lokalną społeczność i za swoją pracę na rzecz sołectwa nie biorą pensji, a jedynie bardzo skromną dietę. Pomimo tak małych korzyści finansowych są tacy, co na tym stanowisku są całe dziesięciolecia. Poznaj najstarszych i najmłodszych polskich sołtysów oraz tych, którzy stoją na czele najbogatszej, ale i najbiedniejszej w Polsce wsi lub gminy.

Sołtysi w Polsce

W Polsce urzęduje około 40 tys. sołtysów i sołtysek. Swoją funkcję pełnią społecznie, nie mają pensji. Sołtys w Polsce może jednak liczyć na dietę, którą co roku uchwala Rada Gminy. Czasem to około 10-500 zł miesięcznie. Dużo zależy od wielkości danego sołectwa i zamożności gminy. Pod lupę bierzemy najsłynniejszych sołtysów w Polsce. Przyglądamy się im pod względem m.in. wieku, okresu pełnienia funkcji, zamożności wsi/gminy.

Najmłodszy i najstarszy sołtys

Najmłodszą sołtyską w Polsce jest Alicja Rogoz stojąca na czele wsi Nowakowo w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim, w gminie Elbląg. W momencie obejmowania tej funkcji miała 19 lat. 22-latka funkcję sołtysa przejęła po swoim tacie. Dla swojej wsi jest w stanie zrobić wiele. Jak zaczynała swoją sołecką przygodę miała plan, żeby zdać maturę i wybudować w Nowakowie plac zabaw. Jednak szybko przekonała się, że to nie będzie takie proste jak mogło się wydawać dziewczynie wchodzącej w dorosłość. Po trzech dniach chciała z sołtysowania zrezygnować. Na szczęście tak się nie stało.

Po drugiej stronie stoi Józef Heretyk z Kadzic w gminie Proszowice. Jest on jednym z najbardziej długowiecznych sołtysów w Małopolsce. Mieszkańcy powierzyli mu tę funkcję po raz pierwszy 14 kwietnia 1972 roku. Sołtys zarzeka się, że to już ostatnia kadencja. Przed 80-tymi urodzinami sołtys w końcu chce przejść na sołecką emeryturę.

Na liście długowiecznych sołtysów jest także Lidia Kolonko, która na czele gminy Gilowice stała ćwierć wieku. Po tak długim czasie zdecydowała o tym, że nie będzie już więcej kandydować na stanowisko sołtysa. Zastąpił ją Andrzej Drobisz. 

Kto rządzi najbogatszą wsią

Najbogatszą gminą wiejską w Polsce jest Kleszczów w powiecie bełchatowskim w województwie łódzkim. Sołtysem najbogatszej wsi jest Helena Anita Derner. Na jakiej podstawie Kleszczów uważa się za najbogatszą wiejską gminę w Polsce? Pod uwagę bierze się dane podatkowe i dochodowe mieszkańców. Z opublikowanych przez Ministerstwo Finansów wskaźnikach dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla gmin na 2022 r. (wskaźnik G) wynika, że liderem pod względem dochodów pozostaje gmina wiejska Kleszczów w woj. łódzkim. Na jednego mieszkańca przypadło tam 29 704 zł.

Najbiedniejsza gmina w Polsce

Na drugim biegunie pod względem zamożności jest gmina Potok Górny, na której czele stoi Stanisław Dyjak. Najbiedniejsza gmina w Polsce w woj. lubelskim w 2022 roku miała dochody w wysokości 524 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Sonda
Wakacje 2023 spędzę w...
Pieniądze to nie wszystko - Wasyl Zwarycz - E23: PL for UA
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze