wyciek danych w bankach

i

Autor: Shutterstock

Wyciek danych

Największe banki w Polsce blokują klientom karty. Wiadomo już, kto stracił dostęp do pieniędzy

2023-05-31 11:47

W ciągu kilku minionych dni klienci czołowych banków mogli być zaskoczeni. ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz Santander Bank Polska zablokowały karty płatnicze części klientów. Miało to związek z wyciekiem danych. Poniżej publikujemy oświadczenie Visy.

ING Bank Śląski podjął w poniedziałek (29 maja 2023 roku) decyzję o zablokowaniu kart płatniczych części klientów. Swoją decyzje uzasadniał kwestiami bezpieczeństwa. ING poinformował, że jeden z operatorów kart płatniczych miał lukę w systemie, która doprowadziła do wycieku danych użytkowników kart. Jak się później okazało, wyciek dotyczył również banków Santander Bank Polska oraz Millenium, które również postanowiły dokonać blokady kart płatniczych.

Wyciek danych klientów banków. Visa z oficjalnym komunikatem

Do incydentu doszło po stronie jednego ze sprzedawców, o czym Visę poinformował agent rozliczeniowy.

"W przypadku, gdy sprzedawcy, nasi klienci lub partnerzy informują nas o jakichkolwiek chwilowych naruszeniach ich zabezpieczeń, które narażają informacje o rachunkach płatniczych na ryzyko, dbamy o to, by odpowiednie, potencjalnie dotknięte zdarzeniem banki otrzymały stosowną informację. Działania te wynikają z naszej roli w zakresie ochrony oraz zapewniania funkcjonowania ekosystemu płatności i pozwalają bankom na podjęcie odpowiednich kroków w celu ochrony posiadaczy kart. W ramach tego incydentu systemy Visa nie doznały żadnych naruszeń i nadal funkcjonują bez zakłóceń" - informuje biuro prasowe Visa w oficjalnym komunikacie.

Klienci powinni złożyć wnioski o wyrobienie nowych kart

Nie jest wiadome, które banki oraz ilu klientów zostało dotkniętych wyciekiem. Jak informuje portal salon24.pl "klienci, których karty zostały zablokowane, powinni złożyć wnioski w swoich bankach o wyrobienie nowych kart płatniczych".

Sonda
Czy padłeś kiedyś ofiarą kradzieży danych osobowych?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze