Energetyki

i

Autor: pixabay

Handel w Polsce

Napoje energetyczne będzie można kupić w automatach? Ustawa w Senacie

2023-07-27 16:04

Senat zajmuje się ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży tzw. energetyków. Na posiedzeniu w środę 26.07 senatorowie skierowali ją do dalszego procedowania w komisji zdrowia. Jedna ze zgłoszonych poprawek do ustawy zakłada złagodzenie restrykcji dotyczących wykluczenia sprzedaży napojów energetycznych w automatach.

Energetyki będzie można kupić w automatach?

Na początku lipca Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym oraz innych ustaw, wprowadzającą zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny, czyli tzw. energetyków, osobom do 18. roku życia oraz sprzedaży tych produktów w placówkach oświatowych i w automatach. Napój energetyzujący, potocznie napój energetyczny i energetyk – to pobudzający, przeważnie gazowany napój bezalkoholowy, z reguły zawierający kofeinę, taurynę i guaranę. Bywa mylony z napojami izotonicznymi, które mają inne działanie.

Podczas  debaty w Senacie w dniu 26 lipca  senator Joanna Sekuła zgłosiła poprawkę do ustawy o energetykach, która - jak mówiła "daje pewne ułatwienia, jeśli chodzi o dystrybucję w systemie brandingowym". "Z informacji pozyskanych przez przedstawicieli izb handlowych i producenckich, wiemy o spotkaniu, które odbyło się w ministerstwie zdrowia, na prośbę tych grup zawodowych" - powiedziała. W poprawce - jak doprecyzowała - chodzi więc "o złagodzenie restrykcji dotyczących wykluczenia sprzedaży w automatach w taki sposób, aby nie naruszyć istoty ustawy".

Sonda
Pijesz napoje energetyczne?
Tańczące z promocjami 25.07.2023
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze