Jak donosi Tvn24, brytyjski magazyn medyczny „The Lancet" opublikował w środę szokujące wyniki badań, przeprowadzonych dla Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Zrzesza ona kraje z całego świata, m.in. Polskę.
Pracownicy Imperial College w Londynie szukali na prośbę OECD związku między ogólną sytuacją społeczno-gospodarczą a zachorowalnością na raka. Naukowcy odkryli, że wraz ze wzrostem bezrobocia zwiększa się umieralność wśród osób chorych na raka. Zwrócili także uwagę na inne, ciekawe powiązanie. W tych krajach, które refundują operacje na określone rodzaje raka, śmiertelność spowodowana nowotworem jest mniejsza.
Autorzy badania policzyli, że wzrost bezrobocia o 1 proc. zwiększa liczbę zgonów na raka o 37 – 100 śmiertelnych przypadków. Natomiast przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia spodziewają się, że w ciągu dwóch najbliższych dekad zachorowalność na raka wzrośnie o 70 procent.
Przeczytaj również: Top 9 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce [GALERIA]
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia, największego autorytetu w dziedzinie medycyny, wynika, że w 2012 r. na raka zmarło 8,2 mln osób. Największe żniwo zbierają: rak piersi, odbytu i prostaty. 13 proc. wszystkich zgonów na świecie spowodowanych było przez nowotwory. Współcześni psycholodzy utrzymują, że większość zachorowań występuje na tle psychosomatycznym, a więc jest powiązana z tym, jak reagujemy na problemy osobiste i społeczne oraz stres.
Mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc, prostaty, jelita grubego, żołądka i wątroby. Wśród kobiet przeważają diagnozy raka piersi, jelita grubego, płuc, szyjki macicy i żołądka. Do najczęstszych przyczyn zachorowania na nowotwór zalicza się: nadwagę, niedobór owoców i warzyw, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Rak powodujący infekcje wirusowe, np. HBV, HCV i HBV, stanowi przyczynę nawet 20 proc. zgonów w krajach o niskich i średnich dochodach.
Badanie objęło przypadki zachorowań 2 mld ludzi między 1990 a 2010 rokiem. Analizie poddano dokumenty Światowej Organizacji Zdrowia i Banku Światowego.
Źródła: tvn24bis.pl, who.int, freenews.xyz