Nawałnica zniszczyła ci dom? Dostanie do 200 tys. zł zasiłku. Gdzie szukać pomocy?

i

Autor: TOMASZ GOLLA /SUPER EXPRESS , SHUTTERSTOCK

Pomoc finansowa

Nawałnica zniszczyła ci dom? Dostaniesz do 200 tys. zł zasiłku. Gdzie szukać pomocy?

2023-07-18 10:35

Jako, że pogoda jest nieprzewidywalna, a sezon na gwałtowne burze właśnie trwa, warto wiedzieć na jaką pomoc z urzędu możemy liczyć. Jeżeli już doszło do najgorszego powinniśmy zgłosić poniesione straty oraz określić najważniejsze potrzeby. Pomoc państwa jest dość szeroka od gminnej poprzez resort rodziny i polityki społecznej. Na jakie wsparcie mogą liczyć poszkodowani przez pogodę?

200 tysięcy na odbudowę budynku

Przede wszystkim pomoc mieszkańcom poszkodowanym przez siły natury leży przede wszystkim po stronie samorządu. W tym celu powoływane są specjalne komisje, które dokumentują straty poniesione przez mieszkańców. 

Zasiłek wynosi najczęściej około 6 tys. złotych i wypłacany jest z reguły, na podstawowe artykuły pierwszej potrzeby. Robi to lokalny ośrodek pomocy społecznej. Świadczenie może też być o wiele wyższe - zależy to jednak od skali zniszczeń.

Kwoty te mogą wynieść:

do 20 tys. zł - otrzymują je osoby, które chcą wyremontować budynek,od 20 do 100 tys. zł - jest przyznawana w szczególnych okolicznościach na remont budynku,do 200 tys. zł - kwota jest przeznaczana na odbudowę zniszczonego budynku.

Jednak te środki mogą nie wystarczyć na całkowite pokrycie szkód. Skala zniszczeń i wypłacanych odszkodowań może być z roku na rok coraz większa, ponieważ zmiany klimatyczne pociągają za sobą większe ryzyko występowania katastrof naturalnych - czytamy w newseria.pl

Warto ubezpieczyć się prywatnie

Według danych Munich Re w ubiegłym roku różnego typu zjawiska pogodowe, jak trzęsienia ziemi, huragany, tornada, ulewy, powodzie, burze, wyrządziły na całym świecie szkody o wartości 280 mld dol. Tylko nieco ponad 40 proc. z nich było objętych ochroną ubezpieczeniową (120 mld). To oznacza jeden z najkosztowniejszych sezonów dla sektora ubezpieczeniowego.

− W ubiegłym roku rynek odnotował ponad 20-proc. wzrost liczby szkód katastroficznych. W samej Compensie odnotowaliśmy wzrost ponad 40-proc. rok do roku. Największa szkoda katastroficzna to blisko milion złotych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Paduszyński, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group, cytowany przez portal. 

Eksperci radzą, by ubezpieczeniem objąć nie tylko mury, ale także stałe elementy nieruchomości i obiekty do niej przynależne, czyli np. instalacje, drzwi wejściowe, sprzęt AGD w zabudowie, garaż, wiatę, meble ogrodowe czy kostkę brukową na posesji.

Sonda
Czy widziałeś kiedyś z bliska uderzenie pioruna w ziemię?
Pieniądze to nie wszystko Waldemar Buda
Najnowsze