Z okazji Dnia bez Długów Provident przedstawił wyniki badania Barometr Providenta. Okazuje się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem sytuacja w naszych portfelach się poprawiła. Wzrósł odsetek Polaków, którzy nie mają problemu z płynnością finansową (56 proc. w 2018 roku, 54 proc. w 2017 r.).
Problemy z bieżącymi wydatkami sygnalizuje 44 proc. Polaków. 20 proc. pusty portfel zauważa 1-2 razy w roku. W przypadku 11 proc. taka sytuacja powtarza się co 2-3 miesiące. Tylko 2 proc. braki w portfelu odnotowuje co miesiąc. Największym problemem mają być dodatkowe, większe wydatki.
-44 proc. badanych wskazuje, że ma kłopot z wygospodarowaniem środków na przeprowadzenie remontu lub naprawy w domu. Na zakup sprzętu AGD/RTV lub wydatki związane ze świętami czy ważnymi rodzinnymi okazjami brakuje pieniędzy co trzeciej osobie. Co piątej nie stać na wakacje, ale to spadek w stosunku do ubiegłego roku, kiedy wskazywała tak co czwarta osoba. Blisko 10 proc. respondentów zadeklarowało, że nie może pozwolić sobie na spontaniczne zakupy – mówi Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.
Co ciekawe, w sytuacji kryzysowej w pierwszej kolejności o pomoc zwracamy się do rodziny. Według badania Providenta, tak postępuje 42 proc. respondentów. Po oszczędności sięga 34 proc. badanych, a po kredyt lub pożyczkę sięga 21 proc. Polaków.