NBP uczci 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja

i

Autor: materiały prasowe NBP NBP uczci 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja

NBP wypuścił monety okolicznościowe. To gratka dla kolekcjonerów

2021-04-29 13:55

Narodowy Bank Polski uczci 230. rocznicę Konstytucji 3 Maja specjalną kolekcjonerską monetą. Do obiegu trafią dwa bilony - złoty, o nominale 100 zł, oraz srebrny o nominale 50 zł. Monety przedstawiają herb Królestwa Polskiego z czasów Stanisława Augusta oraz fragment obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku.

NBP przygotował kolejną gratkę dla kolekcjonerów. Z okazji 230 rocznicy Konstytucji 3 Maja do obiegu trafią dwie kolekcjonerskie monety: złota o nominale 100 zł i srebrna o nominale 50 zł. Nakład pierwszej został ograniczony do 1200 sztuk. Będzie ją można kupić za 2200 zł. Nakład srebrnej monety wynosi 6000 sztuk a cena 900 zł. Obie będzie można kupić w okręgowych oddziałach NBP oraz w internetowym sklepie NBP Kolekcjoner. Jeśli nie chcecie kupować monet, możecie je zobaczyć w 3D w aplikacji Moje NBP.

Złota moneta przedstawia herb Królestwa Polskiego z czasów Stanisława Augusta: pod koroną królewską Orzeł Biały (herb Korony Polskiej), Pogoń (herb Wielkiego Księstwa Litewskiego) i Ciołek (herb Poniatowskich); ponadto wstęga z dewizą: Pro fide, lege et grege (Za wiarę, prawo i naród), a u dołu krzyż najwyższego odznaczenia państwowego – Orderu Orła Białego.

Na srebrnej monecie można zobaczyć fragment obrazu Jana Matejki Konstytucja 3 maja 1791 roku. Na pierwszym planie niesiony przez posłów marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski, trzymający w ręku tekst Ustawy Rządowej 3 maja. Poniżej zamieszczono fragment preambuły konstytucji. Na awersie monety srebrnej znajduje się górna część karty tytułowej jednego z wczesnych druków Konstytucji 3 maja wydanego w oficynie Michała Grölla w Warszawie oraz herb Królestwa Polskiego z 1791 r.

- Rzeczpospolita była uzależniona od Rosji od początku XVIII w., ale społeczeństwo, odrodzone dzięki Komisji Edukacji Narodowej, Szkole Rycerskiej i zreformowanym kolegiom zakonnym, coraz trudniej godziło się z brutalną rosyjską ingerencją w życie kraju. Wybuch wojny rosyjsko-tureckiej (1787) wzbudził nadzieje, że Katarzyna II będzie musiała osłabić dławiącą Rzeczpospolitą uwięź. W takiej sytuacji zebrał się skonfederowany, a więc nienarażony na weto sejm lat 1788–1792, który przeszedł do historii jako Sejm Czteroletni lub Wielki – z racji swych dokonań. Ich zwieńczeniem miała się stać nowoczesna konstytucja. […]  – przypomina wydarzenie prof. Zofia Zielińska.

Jak czytamy w komunikacie NBP, Konstytucję przyjęto w drodze „zamachu stanu”, ale w lutym 1792 r. zaaprobowało ją ponad 90% sejmików w ogólnokrajowym referendum trzeciomajowym. Ustawa Rządowa 3 maja deklarowała suwerenność narodu i monteskiuszowski trójpodział władz, usuwała liberum veto i ustanawiała tron dziedziczny, a dopuszczając mieszczan do współdecydowania, rozszerzała bazę społeczną ustroju. Rzeczpospolita stała się nowoczesną monarchią konstytucyjną i zaczęła odzyskiwać prestiż w Europie. Interwencja rosyjska w maju 1792 r. i przegrana przez nas wojna przyniosły upadek dzieła 3 maja, a potem polskiej państwowości. Konstytucja stanowiła jednak dowód, iż „wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów” potrafiliśmy odrodzić państwo. Przywróciło to Polakom szacunek dla siebie i dla własnej tradycji. Pamięć o majowych dokonaniach przyświecała walce o odzyskanie niepodległej ojczyzny

Carskie monety w portfelu kierowcy
Sonda
Czy kolekcjonujesz monety?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze