Niezwykła moneta

NBP wypuszcza nową monetę kolekcjonerską. Tymczasem Polacy martwią się wysoką inflacją

2022-11-08 11:06

Narodowy Bank Polski cyklicznie emituje monety i banknoty kolekcjonerskie. Teraz do obiegu trafia srebrna moneta o nominale 10 zł - "90. rocznica powstania Znaku Rodła". „Rodło” do dziś symbolizuje łączność Polaków przebywających poza ojczyzną z narodem polskim i jego kulturą.

Znak „Rodła”

Odrodzone po 123 latach zaborów państwo polskie, podporządkowując się decyzji traktatu wersalskiego z 1919 r., pozostawiło w granicach państwa niemieckiego prastare zachodnie ziemie piastowskie wraz z ponadmilionową rzeszą autochtonów polskich. Wielu przeniosło się wtedy do Polski. Nie wszyscy jednak pogodzili się z decyzją mocarstw. Ci, którzy postanowili zostać, utworzyli 27 sierpnia 1922 r. w Berlinie Związek Polaków w Niemczech (ZPwN). Wrogie państwo niemieckie w tym samym roku zakazało polskim organizacjom posługiwania się wizerunkiem Orła Białego oraz biało-czerwonym sztandarem, ponieważ były to już oficjalne symbole odrodzonej Polski. W odpowiedzi Rada Naczelna ZPwN postanowiła stworzyć własny znak tożsamości narodowej, który miał podkreślać odrębność narodową Polaków w państwie czarnego orła.

Związek wielokrotnie ogłaszał konkursy na "znak polskości", jednak bez powodzenia. Dopiero kiedy w listopadzie 1932 r. zadanie to powierzono młodej studentce Akademii Sztuk Pięknych, znakomitej graficzce Janinie Kłopockiej, uczennicy Władysława Skoczylasa, pojawiła się szansa na realizację projektu.

Kłopocka przedstawiła projekt graficzny symbolu ZPwN - stylizowany bieg Wisły z zaznaczonym w jej górnym odcinku Krakowem, kolebką kultury polskiej; biały znak umieściła na prostokątnym czerwonym tle. Dzięki prostocie rysunku i artystycznemu wyczuciu projekt został natychmiast zaakceptowany. Nazwę zaproponował 19-letni poeta Edmund Osmańczyk. Z połączenia dwóch słów: "rodzina" i "godło" powstało "Rodło", które ogłoszone na zebraniu ZPwN 3 grudnia 1932 r. do dziś symbolizuje łączność Polaków przebywających poza ojczyzną z narodem polskim i jego kulturą.

Moneta kolekcjonerska NBP "90. rocznica powstania Znaku Rodła"

Moneta weszła do obiegu 8.11. Jest kolejną monetą kolekcjonerską wyemitowaną przez NBP. Na rewersie monety znajduje się Rodło - znak przedstawiający bieg rzeki Wisły wraz z zaznaczonym Krakowem. Awers przedstawia "5 Prawd Polaków" ogłoszonych w marcu 1938 r. na berlińskim Kongresie Polaków w Niemczech zorganizowanym przez ZPwN, będących podstawą ideową działalności Związku.

Nominał 10 zł, Metal: Ag 925/1000, Stempel: lustrzany, Wymiary: 28,20 × 28,20 mm, Masa: 14,14 g, Brzeg (bok): gładki, Nakład: do 10 000 szt.

Sonda
Czy zbierasz monety kolekcjonerskie NBP?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze