Polska zmienia godło. Sprawdź, jak będzie wyglądało

i

Autor: fot. Piotr Kamionka/REPORTER Godło Polski

Polska zmienia godło. Sprawdź, jak będzie wyglądało

2021-06-09 13:49

Majestatyczny polski orzeł przejdzie lifting. PiS planuje jeszcze w tym roku zająć się kwestią, o której dyskutowano od 2017 roku. Polskie godło zmieni wygląd. Zmianie ulegną m.in. kolory. Zmieni się odcień czerwieni na tarczy. Poza tym zmodyfikowana zostanie korona orła. W mniejszym zakresie zmodyfikowany zostanie hymn. Wszystko jeszcze w tym roku.

Zmiana polskiego godła

Czy polski orzeł wymaga zmian? Zdaniem wielu ekspertów konieczne są co najmniej kosmetyczne poprawki. Chodzi m.in. o przestarzały system kolorów, który określa odcienie czerwieni. Wątpliwości budzi także wygląd korony, oraz nogi orła, które, podobnie jak opierzenie, są białe, a powinny być ozłocone. PiS o liftingu godła mówi już od 2017 roku. Teraz przyszła pora na przejście od słów do czynów. Ministerstwo Kultury pracuje nad nową ustawą o symbolach państwowych. Ma być gotowa do końca roku. Na jakie zmiany musimy się przygotować?

ZOBACZ TEŻ: Józef Piłsudski, patriota buntownik

Jak pisze "Rzeczpospolita", która sprawdziła wykaz prac legislacyjnych rządu najważniejszą zmianą jest wprowadzenienowoczesnej wersji godła w postaci pliku. To co zauważa obywatele to kosmetyczne poprawki. Do korony zostaną wprowadzone prześwity. Modyfikację nie ominą nóg orła. Obecnie są białe, tak jak pióra. Jedynie szpony są złote. Po zmianach taki kolor będą mieć całe nogi, aż do linii upierzenia.

Zmiana ustawy to okazja także do uporządkowania nieścisłości związanych z flagą oraz barwami narodowymi. Obecnie korzysta się z schematu kolorów CIELUV. Problem w tym, że graficy od dawna z niego nie korzystają. Czerwień określana jest jako zbliżona do karmazynu, ale na wydruku przypomina cynober. "Rzeczpospolita" przekonuje, że rząd chce raz na zawsze zakończyć wątpliwości i postawić na karmazyn. Przy okazji resort zajmie się także hymnem. Oczywiście nikt nie będzie zmieniać słów ani melodii. Chodzi o to, że nowe opracowanie rozpisane jest na głos i fortepian. Dodatkowo powstanie oficjalna partytura na orkiestrę.

SPRAWDŹ: Józef Haller - twórca Błękitnej Armii

Co wiesz o polskim godle? Sprawdź w naszym quizie!

Co wiesz o Polskim Godle? Sprawdź!

Pytanie 1 z 12
Jaki ptak widnieje na polskim godle?

Historia polskiego orła

Od niemal tysiąca lat biały orzeł jest symbolem naszej wspólnoty i jedności. Historycy są zgodni, że możemy precyzyjnie określić datę jego "narodzin". Znak orła stał się herbem zjednoczonego na nowo Królestwa Polskiego po koronacji Przemysła II, 26 czerwca 1295 r. w Gnieźnie. Wcześniej orła można było zobaczyć na polskich monetach, ale nie ma pewności czy ta symbolika jest związana z późniejszym godłem.

Poza oficjalną historią, orzeł pojawia się także w dobrze nam znanych legendach. Pochodzenie polskiego godła po raz pierwszy opisane zostało w "Kronice Wielkopolskiej" z końca XIII w. Według legendy założyciel państwa Polan, Lech, podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Wojownik zachwycił się majestatycznym ptakiem i umieścił go w swoim herbie.

- Wizerunek orła Przemysła zachował się na jego królewskiej pieczęci, która widnieje na dokumencie z sierpnia 1295 r. Widać na niej monumentalnego orła z koroną, otoczonego łacińskim napisem reddidit ipse Deus victricia signa Polonis (Sam Wszechmocny przywrócił Polakom zwycięskie znaki). Biały orzeł w koronie stał się symbolem suwerenności i jedności państwa - opisuje Beata Wolszczak z  Muzeum Historii Polski.

Od tamtej pory wizerunek orła nieustannie towarzyszył Polsce, także pod zaborami. Po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku wygląd orła określono ustawowo. - Za herb Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się znak orła białego z głową zwróconą w prawo (dla patrzącego w lewo), ze skrzydłami wzniesionemi do góry, ze złotemi szponami, z koroną i dziobem w czerwonem polu prostokątnem - czytamy w dokumencie.

- Władze komunistyczne usunęły koronę z głowy orła. Niezbyt udany projekt Janiny Broniewskiej z 1943 r., powszechnie zwany „kuricą” wzorowany był na książęcym sarkofagu władców polskich pochowanych w Płocku i obowiązywał do 1952 r., kiedy to w konstytucji z dn. 22 lipca opublikowano oficjalny herb Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Był to wiernie przerysowany projekt Kamińskiego, tyle że pozbawiony korony - tłumaczy Wolszczak.

Koronę orzeł odzyskał dopiero w 1989 roku.

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze