UPC

i

Autor: Facebook

Nie będzie gigantycznego przejęcia Multimediów przez UPC

2018-03-23 17:47

Do transakcji wartej 3 mld zł nie dojdzie. Spółka Liberty Global, do której należy UPC, poinformowała, że wycofuje się z planów przejęcia Multimediów.

- Wycofaliśmy się z transakcji nabycia Multimedia Polska po tym, jak nie udało nam się dojść do porozumienia ze sprzedającymi co do zrewidowanych warunków handlowych transakcji, które uwzględniałyby obecne uwarunkowania regulacyjne i rynkowe. Pozostajemy pewni co do perspektyw biznesowych naszej działalności w Polsce i będziemy brać pod uwagę inne okazje do konsolidacji – poinformowała spółka UPC Polska w oficjalnym komunikacie.

1,5 roku temu do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął złożony przez UPC wniosek o zgodę na przejęcie Multimediów. Urząd orzekł, że przejęcie może naruszać zasady wolnej konkurencji w kilkunastu miastach, w związku z czym wszczął tzw. drugą fazę postępowania. Niedawno Andrzej Rogowski, prezes Multimediów, zapowiedział, że spółka szykuje się do refinansowania na wypadek, gdyby plany związane z przejęciem spełzły na niczym.

- Postępowanie przeszło do drugiego etapu, ponieważ konieczne było przeprowadzenie badania rynku. UOKiK musiał m.in. oszacować udziały UPC Polska i Multimediów Polska, a także określić, na jakim obszarze spółki konkurują ze sobą. Urząd wysłał ankiety do przedsiębiorców zajmujących się dostarczaniem internetu i telewizji. Badanie pokazało, że koncentracja może zagrażać konkurencji, dlatego urząd przedstawił UPC Polska zastrzeżenia do koncentracji. W odpowiedzi spółka przesłała dodatkowe dane i wyjaśnienia. Złożyła również kilka propozycji modyfikacji transakcji, które miały umożliwić wydanie zgody warunkowej – poinformował urząd w oficjalnym komunikacie.

UOKiK podkreśla, że negatywny skutki koncentracji były nie do uniknięcia. - Żadna z nich nie zapobiegłaby jednak negatywnym skutkom koncentracji. 23 marca 2017 r. spółka UPC Polska wycofała wniosek o zgodę na przejęcie Multimediów Polska. Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK umorzył prowadzone postępowanie – informuje urząd.

Po przejęciu łączne udziały UPC i Multimediów dwukrotnie przewyższałyby udziały trzech kolejnych przedsiębiorców. Rynki, co do których UOKiK wyraził swoje obawy, obejmują: Chełm, Gdańsk, Gdynię, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Lublin, Mielec, Sopot, Szczecin, Tarnów i Warszawę.

- Przeanalizowaliśmy rezultaty badania rynku, wyjaśnienia UPC Polska i propozycje zgód warunkowych. Wynika z nich jednoznacznie, że koncentracja spowodowałaby ograniczenie konkurencji na rynkach płatnej telewizji i dostępu do internetu stacjonarnego w 11 miastach w Polsce – ocenia cytowany w komunikacie prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Oprac. na post. Uokik.gov.pl, rp.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze