Zmiany w podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zostały uchwalone pod koniec maja przez Sejm, a następnie trafiły do izby wyższej. Obecnie oczekują na opublikowanie w Dzienniku Ustaw, co powinno nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem wakacji.
Warto pamiętać, że zmiany polegają na m.in. wprowadzeniu 6 proc. stawki PCC od zakupu szóstego i kolejnego lokalu mieszkalnego (nabywanych w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) lub udziałów w tych lokalach. Ponadto zniesieniu 2 proc.
Podatek od Czynności Cywilnoprawnych jest opłatą, którą poniesiesz, gdy podpisujesz umowy lub zawierasz transakcje z innymi osobami, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Z podatkiem PCC Polacy spotykają się najczęściej gdy kupują samochód, mieszkanie lub biorą od kogoś pożyczkę, jednak lista czynności jest znacznie dłuższa. Podatek PCC należy uregulować w przypadku:
- zawarcia umowy sprzedaży rzeczy lub praw majątkowych
- zawarcia umowa zamiany rzeczy lub praw majątkowych
- zawarcia umowa pożyczki pieniędzy
- ustanowienia hipoteki
- zawarcia umowa dożywocia, gdy przejmowane są długi i zobowiązania darczyńcy
- darowizny
- zawarcia umowy o podział spadku
- zawarcia umowy o zniesienie współwłasności
- depozytu nieprawidłowego (przechowanie komuś pieniędzy z możliwością korzystania z nich)
- zawarcia umowy odpłatnej służebności lub odpłatnego użytkowania
- zawarcia umowa spółki
- Podatek od czynności cywilnoprawnych musisz zapłacić także, gdy zmieniasz jakąkolwiek z tych umów i spowoduje to zwiększenie wymaganego podatku. Dla przykładu, gdy podpisujesz zmianę umowy pożyczki, zwiększając pożyczoną kwotę, musisz zapłacić podatek od zwiększonej kwoty pożyczki.