Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy jest dniem wolnym od szkoły?

i

Autor: pexels Kiedy jest Dzień Nauczyciela? Czy jest dniem wolnym od szkoły?

Nie będzie podwyżek dla nauczycieli i pieniędzy dla dzieci na naukę zdalną. Sejm zdecydował

2021-01-21 13:50

Nie ma pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli i dla dzieci na naukę zdalną. Sejm zdecydował o tym, by nie przekazać na te cele kilku miliardów złotych z kasy państwa. A przypominamy, że początkujący nauczyciel zarabia w Polsce niecałe 3 tys. zł brutto, czyli na rękę dostaje nieco ponad 2 tys. zł. To o wiele mniej niż pracownicy fizyczni z wykształceniem maksymalnie średnim.

Nauczyciele domagają się podwyżek płac. I była na to szansa. Jednak większość sejmowa odrzuciła poprawki Senatu, których konsekwencją było m.in. przekazanie  2,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli. A to nie koniec niedobrych wieści. Niestety, posłowie nie wyrazili także zgody na poprawkę zmierzającą do zwiększenia o 300 mln zł środków na zakup pomocy dydaktycznych i sprzętu do nauczania zdalnego dla uczniów.  Zatem zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, których rząd wysyła na naukę zdalną, muszą obejść się smakiem. A sytuacja jest poważna. Od lat nauczyciele walczą o podwyżki wynagrodzeń. Choć ich pensje nieco wzrosły w ostatnich latach, to wciąż są zdecydowanie poniżej średniej płacy w Polsce, która to już doszła do poziomu 6 tys. zł. 

Minimalne wynagrodzenie nauczycieli w 2021 r. (brutto, czyli przed opodatkowaniem):

nauczyciel stażysta - 2949 zł;nauczyciel kontraktowy - 3 034 zł;nauczyciel mianowany - 3445 zł;nauczyciel dyplomowany - 4046 zł.

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych

Nie uwierzysz, co emeryci mają w domu? Szok i niedowierzanie

Express Biedrzyckiej - Kamil Bortniczuk: Wymagam od rządu pomocy przedsiębiorcom

Czy mógłbyś zostać nauczycielem?

Pytanie 1 z 7
Lubisz dzieci?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze