Nie bój się karty

2010-07-27 4:00

Karty płatnicze dziś nie są już niedostępnym dobrem, mogą je mieć nawet dzieci od 13. roku życia. Stają się też coraz powszechniejsze wśród emerytów. Są bowiem narzędziem bardzo ułatwiającym życie. Tym bardziej że rodzajów kart jest wiele i każdy może wybrać w tym gąszczu coś najbardziej odpowiedniego dla siebie

Stefania Witkowska z Dzierżoniowa (woj. dolnośląskie) wyrobiła sobie kartę płatniczą w SKOK-u Stefczyka, bo tu ma swoje konto.

- To polska firma, a w okienku pracują bardzo miłe panie, które zawsze potrafią mi doradzić i podpowiedzieć, jak się z tą kartą obchodzić - opowiada pani Stefania. - Odkąd mam kartę, nie muszę już trzymać pieniędzy przy sobie, bo zawsze mogę je wybrać z bankomatu. Mogę zapłacić za leki albo za zakupy, nawet jak nie mam przy sobie gotówki. Po prostu wyjmuję z portfela kartę. Jestem niezależna - mówi z dumą emerytka.

Do bankomatu i do sklepu

Najbardziej popularną kartą płatniczą jest karta debetowa. Jest ona przypisana do naszego rachunku, czyli warunkiem jej posiadania jest założenie takiego rachunku w banku lub SKOK-u. Kartą debetową można płacić za zakupy prawie wszędzie, można nią wypłacać pieniądze z bankomatu. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre, zwłaszcza mniejsze sklepy mogą ustalać sobie minimalną stawkę, od której można płacić kartą, choć nie do końca jest to zgodne z regulacjami organizacji płatniczych. Dlatego w przypadku niewielkich zakupów, np. za 20 zł, lepiej mieć przy sobie również gotówkę. Warto wiedzieć, że przy okazji zakupów można w sklepie wybrać gotówkę do 200 zł (usługa Cash Back).

Zanim zdecydujesz się na założenie konta i otrzymanie karty, weź pod uwagę przede wszystkim dwie rzeczy: odległość najbliższego bankomatu od twego miejsca zamieszkania czy miejsca pracy i wysokość prowizji, jaką zapłacisz podczas wypłacania pieniędzy z innych banków niż ten, w jakim otwierasz rachunek.

Zapamiętaj kod PIN

Masz do wyboru dwa rodzaje kart debetowych. Jeden to elektroniczna karta debetowa (Visa Electron, Maestro). Można jej używać w sklepach i placówkach usługowych wyposażonych w terminale, czyli urządzenia, do których wprowadza się czterocyfrowy kod PIN. Terminal służy do połączenia z bankiem lub SKOK-iem i do weryfikacji, czy na koncie znajdują się odpowiednie środki, czy karta jest ważna, czy nie jest zablokowana. Sprzedawca wbija sumę, którą mamy zapłacić. My dostajemy wydruk z terminalu. Warto zachować go w portfelu, by mieć kontrolę nad ilością wydanych pieniędzy. Nawet najbardziej zorganizowanej osobie zdarza się zapomnieć gdzie, kiedy i za ile robiła zakupy.

Drugi rodzaj kart debetowych to klasyczna karta debetowa (VISA, Eurocard/MasterCard). Możesz nią również płacić w sklepach i pobierać pieniądze z bankomatów (sprawdź ofertę banku, czy nie ma tu dodatkowych opłat). Dlaczego więc warto ją mieć? Można nią robić zakupy przez Internet, np. kupować bilety lotnicze. Przydaje się także przy wyjazdach zagranicznych. Jest bowiem zwykle akceptowana przez większość sklepów i bankomatów. Przed wyjazdem jednak koniecznie sprawdź, ile będzie kosztowało posługiwanie się nią w takich sytuacjach. Karta taka ma często, choć już nie zawsze, wytłoczone twoje imię, nazwisko i numer.

W przypadku kradzieży

Jeśli zgubimy kartę lub nam ją ukradną, nie wpadajmy w panikę. Gdy podpisujemy umowę z bankiem czy SKOK-iem, dostajemy informację o specjalnych numerach telefonów, pod które w takich przypadkach można dzwonić 24 godziny na dobę. Nasza karta zostanie natychmiast zablokowana i złodziej nie może dobrać się do naszych pieniędzy - ani wybrać ich w bankomacie, ani zrobić zakupów na nasze konto.

Czasem zdarza się, że złodzieje montują na bankomatach specjalne nakładki czy kamery, by nagrać numer naszej karty i kod PIN. Trzeba się przed tym bronić, zakrywając dłonią klawiaturę podczas wpisywania PIN-u. No i nie pobierać gotówki z podejrzanie wyglądających maszyn.

Kod PIN trzeba zapamiętać lub zapisać, ale karteczkę koniecznie trzymać w innym miejscu niż karta. Jeśli bowiem złodziej ukradłby nam portfel, miałby ułatwioną drogę do wypłacenia naszych pieniędzy.

Kredyt na karcie

Najsłynniejsze, choć wcale nie najbardziej popularne są tzw. karty kredytowe. Można otrzymać taką kartę, nawet nie mając konta w banku. W tym przypadku wystarczy tylko złożyć w banku wniosek i wymagane dokumenty, a wśród nich zaświadczenie o zarobkach i dowód tożsamości. Na tej podstawie bank ocenia zdolność kredytową i ustala wysokość limitu.

To opłacalne rozwiązanie dla osób, które potrafią narzucić sobie dyscyplinę w korzystaniu z finansów oraz kontrolują wydatki. Karta kredytowa to bowiem nic innego jak krótkotrwały, praktycznie bezpłatny kredyt, o ile spłaca się go całkowicie w określonym terminie. Można nią dokonywać zakupów do wyznaczonego przez bank limitu. W zależności od oferty banku należność możesz spłacić po miesiącu lub nawet dwóch. Trzeba to zrobić w ściśle określonym w umowie terminie. To ważne, bo nawet za bardzo krótkie opóźnienie słono się płaci.

Można też kartą kredytową wypłacać pieniądze z bankomatu. Jest to jednak nieopłacalne, bo trzeba się liczyć z wysoką prowizją.

Tak więc karta kredytowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo możesz się nią posługiwać, nawet jeśli na koncie nie masz gotówki, ale... musisz zachować czujność, bo wystarczy chwila nieuwagi, by wpaść w pułapkę długów.

Materiał powstał przy współpracy z SKOK

 

www.skok.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze