Nie daj się oszukać w Internecie

2010-09-25 14:00

Robiąc zakupy w sieci, musimy pamiętać o tym, by przestrzegać kilku zasad bezpieczeństwa

Coraz częściej robimy zakupy przez Internet, bo to duża wygoda i oszczędność czasu. Kupując w sieci, musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pozwolą nam ustrzec się przed cyberoszustami.

1. Kupujmy tylko za pośrednictwem własnego komputera. Nigdy nie zamawiaj towaru, korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Podczas przeprowadzania transakcji wpisujemy wiele poufnych danych, które mogą trafić w ręce złodzieja. Korzystając z tych informacji, cyberoszust może się zalogować i zrobić zakupy na nasze konto albo wyczyścić je z pieniędzy. Dlatego najbezpieczniejszy jest nasz własny domowy komputer. Warto też zadbać o to, żeby zachować całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, policja łatwiej trafi na jego ślad.

2. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

3. Kupujemy tylko u sprawdzonych sprzedawców. Niezależnie od tego, czy kupujemy na aukcji internetowej, czy w wirtualnym sklepie, zawsze zasięgnijmy opinii o sprzedawcy i sprawdźmy jego rzetelność. Na aukcjach internetowych każdemu sprzedającemu kupujący wystawiają oceny w postaci komentarzy. Warto je przejrzeć, sprawdzić, jakie są, ile ich jest. Zachowajmy szczególną czujność, jeśli nie ma komentarzy pozytywnych lub jest ich mało. Zanim zdecydujemy się na zakup, możemy też popytać znajomych, którzy wcześniej coś kupowali u danego sprzedawcy, czy są zadowoleni z towaru i czy zgadza się on z opisem zamieszczonym w sieci. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

4. Uważajmy na e-maile. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Gdy po wygraniu aukcji czy zakupie towaru otrzymujemy e-maila, koniecznie musimy sprawdzić, czy wysłał go prawdziwy sprzedawca. Szczególnie trzeba uważać, gdy w e-mailu podany jest numer konta, na który mamy przelać pieniądze za zakupy.

5. Wybierzmy sposób płatności. Gdy płacimy kartą kredytową i podajemy numer swojej karty, upewnijmy się, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a adres powinien się zaczynać od https://. Warto zapytać w swoim banku o specjalną eKartę przeznaczoną dla kupujących przez Internet (w razie jej utraty, nie można nią zapłacić w sklepie ani wypłacić gotówki z bankomatu). Zwykle możemy też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze towaru, jednak to kosztuje więcej niż przelew z konta lub karty. Gdy nie jesteśmy pewni rzetelności sprzedawcy, najbezpieczniej wybrać to rozwiązanie.

6. Trzymajmy rachunki. Warto zachować rachunki i inne dokumenty związane z zakupem w sieci (np. swoje zamówienie, zasady i warunki zakupu ze strony internetowej, katalog sklepu i całą korespondencję ze sprzedawcą).

Co warto sprawdzić
- informacje o e-sklepie możemy znaleźć na stronie - Ważne, by były to nie tylko podstawowe dane - jak adres czy dokładna nazwa - ale także nazwisko choć jednego przedstawiciela firmy.
- zasady kupowania - jak złożyć zamówienie, jaki jest termin realizacji zamówienia, koszty i sposób dostarczenia towaru, sposoby płatności, możliwość odwołania zamówienia.
- informacje o towarze - przeanalizujmy dane techniczne, porównajmy ceny, sprawdźmy, czy nie pochodzi z kradzieży
- cena - sprawdźmy ją, by upewnić się, czy zawiera ona wszystkie cła, podatki, koszty ubezpieczenia, opłaty za pakowanie towaru. Dowiedz się także, kto płaci za przesyłkę.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze