więzienie dla pracodawców za łamanie praw pracowniczych

i

Autor: SHUTTERSTOCK (2) więzienie dla pracodawców za łamanie praw pracowniczych

Prawo pracy

Nie dostajesz pensji? Twój szef pójdzie do więzienia. Nowy wymóg Brukseli

2024-11-13 12:57

Jak wynika z unijnej dyrektywy, którą ma wprowadzić w życie Polska, pracodawcy będą mieli zaostrzone kary za niedopełnienie swoich obowiązków względem pracownika. Przedsiębiorcy, którzy będą uporczywie naruszali prawa pracownicze, będą mogli trafić nawet do więzienia!

UE wymaga zmian w prawie pracy. Nawet kara więzienia za uporczywe łamanie praw pracowniczych

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 roku ws. sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej powinny zostać w przyjęcie do 15 listopada. Obecnie trwają prace nad ustawą i nic nie wskazuje na to, że zostanie ona wdrożona w terminie, nie można jednak wykluczyć, że przepisy wejdą w życie od nowego roku.

Czego więc można się spodziewać? Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" zaostrzone mają być wykroczenia i przestępstwa przeciwko osobom wykonującym pracę zarobkową. Projekt wprowadzałby nowy typ przestępstwa do kodeksu karnego, oraz nowego wykroczenia, które są związane z wynagrodzeniami. 

Niewypłacanie wynagrodzeń w terminie może być więc uznane za przestępstwo, za które grozi kara więzienia. ponadto projekt przewiduje, że od niewypłaconej na czas pensjipracodawca będzie musiał zapłacić odsetki. Do tego będzie musiało być stwierdzone "naruszenie prawa pracownika do wynagrodzenia".

-  Odpłatność i wypłata pracownikowi wynagrodzenia jest istotą stosunku pracy - można przeczytać w uzasadnieniu ustawy.

Kara więzienia za mobbing, nie tylko dla pracodawców, ale i dla kadry kierowniczej

Choć w samym Kodeksie pracy nie ma mowy o karze więzienia, to prawa pracownicze ma regulować także Kodeks karny. W efekcie pracodawca, który będzie w sposób uporczywie naruszać prawa pracownicze, może być winny przestępstwa karanego ograniczeniem wolności, lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

"DGP" jako uporczywe zachowania wymienia poniżenie, wyrządzenie krzywdy fizycznej, gdy mobbing w pracy trwa przez przynajmniej trzy miesiące. Karę będzie mógł ponieść nie tylko pracodawca, ale także menadżer, czy kierownik.

QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej
Pytanie 1 z 15
Jak nazywał się sklep w którym w Polsce Ludowej można było kupić rękodzieło ludowe i artystyczne?
QUIZ PRL. Kolejki, puste haki i listy społeczne, czyli co się działo w sklepach w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze