Starcia na linii Senat kontrolowany przez opozycję kontra rządzące Prawo i Sprawiedliwość coraz mocniej odczuwają Polacy. Wciąż nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie odbędą się najbliższe wybory prezydenckie - projekt ustawy o głosowaniu korespondencyjnym jest przedmiotem prac senatorów. - Senat uczyni wszystko, by wybory, które mają być świętem demokracji, odbyły się w sposób zgodny z konstytucją - zapewnił marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnił w swoim wystąpieniu z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą. W czasie przemówienia polityk wyraził również uznanie dla polonijnych lekarzy, pielęgniarek, ratowników i całego personelu medycznego walczącego z epidemią.
ZOBACZ TAKŻE: Emerycie! Już w czerwcu NOWA waloryzacja emerytur! Więcej pieniędzy dla emerytów
Zdaniem Grodzkiego zmiany w przepisach wyborczych, jakie w ostatnich tygodniach wprowadza rząd "w praktyce bardzo utrudniają lub wręcz uniemożliwiają" udział Polaków mieszkających poza krajem w wyborach prezydenckich. - Należy przełożyć te wybory na spokojniejszy czas, gdy pokonamy zarazę - zaapelował marszałek. Jak podkreślił polityk w swoim przemówieniu, Senat będzie kontynuował pracę "na rzecz łączności Polonii i Polaków z zagranicy z macierzą". - Będziemy jak dotychczas głosem Rodaków z zagranicy. Będziemy popularyzować państwa aktywności i państwa wkład w rozwój naszego kraju - zapewnił. Prof. Grodzki przekazał też Polakom na obczyźnie złą wiadomość.
- Niestety, z przykrością stwierdzam, że począwszy od tego roku senacka opieka nad Polonią i Polakami za granicą traci wymiar finansowy. Rząd podjął decyzję o pozbawieniu Senatu wieloletniego przywileju wspierania finansowego działań Polonii - przekonuje marszałek Senatu.
CZYTAJ KONIECZNIE: Duda obiecał 1200 plus! Kiedy wypłaty? Kto dostanie świadczenie?
Dzień Polonii i Polaków za Granicą został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku z inicjatywy Senatu RP, w uznaniu wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości i pomoc w najtrudniejszych momentach. Jest obchodzony 2 maja. Szacuje się, że poza granicami Polski żyje około 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia - podaje PAP.