Węgiel, pieniądze

i

Autor: Shutterstock Węgiel, pieniądze

Dodatek węglowy 2022

Nie ma pieniędzy na dodatek węglowy. Polacy odchodzą z kwitkiem

2022-09-20 10:52

Kwestia dodatku węglowego wciąż budzi kontrowersje. Pojawił się kolejny problem. Osoby składające wniosek o dodatek węglowy otrzymują informacje od władz samorządowych, że nie ma wypłat. Dzieje się tak dlatego, że rząd wciąż nie przekazał pieniędzy na wypłatę 3 000 złotych w ramach dodatku osłonowego.

Dodatek węglowy 2022. Polacy nie otrzymali pieniędzy

Zgodnie z rządowymi obietnicami, pieniądze w ramach dodatku węglowego miały być wypłacane po 19 września 2022 roku. Zamiast pieniędzy, osoby ubiegające się o przyznanie dodatku, otrzymały informację, że pieniądze nie zostaną wypłacone. Dlaczego? Samorządy nie mają środków finansowych - rząd ich nie przekazał.

"Aktualnie pismo informacyjne otrzymały osoby, które składały wniosek min. 30 dni temu - czyli 17,18 i 19 sierpnia. Zgodnie z przepisami jeśli organ administracji nie może dotrzymać terminu, musi podać przyczynę i zawiadomić o tym obywatela" - informuje RMF FM.

Forum w Karpaczu 2022: Beata Daszyńska-Muzyczka

Dodatek węglowy. Nowa wersja ustawy obowiązuje od dziś... w teorii

Jak podaje RMF FM, samorządowcy podejrzewali, że nie otrzymają rządowych pieniędzy do czasu wejścia w życie zmienionej ustawy umożliwiającej weryfikację wniosków - m.in. sprawdzanie, ile wniosków zostało złożonych z jednego adresu. Nowa ustawa wydłuża termin wypłaty dodatków do 60 dni. Wnioski, które z winy rządu nie zostały rozpatrzone, będą podlegały pod nowe przepisy. Teoretycznie ustawa zaczyna obowiązywać od dziś. W praktyce - gminy muszą najpierw otrzymać środki finansowe, by móc je wypłacić.

"Przypuszczam, że te pieniądze będą wypłacane dopiero wiosną, znając powolność tych procedur. Te dodatki w naszych portfelach, na naszych kontach pojawią się już po sezonie grzewczym - może w kwietniu, może w marcu" - powiedział w rozmowie z RMF FM Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dodatek węglowy 2022. Komu przysługuje?

Warunkiem koniecznym uzyskania prawa do dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł jest zgłoszenie lub wpisanie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków głównego źródła ogrzewania. Świadczenie przysługuje gospodarstwu domowemu, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kominek, koza, piec kaflowy zasilane paliwami stałymi, czyli przede wszystkim węglem, brykietem, pelletem zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Wniosek można złożyć do 30 listopada. Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia - przypomina RMF FM.

Sonda
Czy zamierzasz złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Ludzie rozbierają stodoły, żeby mieć drewno na opał?

Włącz podcast i posłuchaj, jak mieszkańcy najbiedniejszej polskiej gminy szykują się na zimę!

Listen to "ZAMARZNIEMY i będzie spokój z nami! Polacy z NAJBIEDNIEJSZEJ GMINY szykują się do ZIMY." on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze