16 kwietnia rząd wprowadził obowiązek zasłaniania ust i nosa. Na mocy rozporządzenia, w miejscach publicznych należy zakrywać twarz. Wiele osób uskarża się jednak, że w maseczkach trudno się oddycha, a źle zawiązane chustki spadają na szyję, przez co nie stanowią prawidłowej ochrony. Dzisiaj w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że "nie ma żadnych wymówek medycznych w kwestii noszenia maseczek". Ktoś, kto nie może nosić maseczki, może zdecydować się na przyłbicę. Czy jest jednak ona dostępna dla wszystkich? Ile kosztuje?
SPRAWDŹ TAKŻE: Liczba zezwoleń na pobyt w Polsce rośnie. Na koniec roku może przybyć nawet pół miliona cudzoziemców
Przyłbica wykonana jest z przezroczystego tworzywa osłaniającego twarz i minimalizującego ryzyko kontaktu z wirusem. Taka forma ochrony twarzy stosowana jest głównie przez pracowników służby zdrowia. Przyłbica to dobre rozwiązanie dla osób pracujących z klientami, które muszą zasłaniać nos i usta przez wiele godzin dziennie, czy też dla uskarżających się na trudności z oddychaniem w maseczce. Ponadto sprawdza się nawet w przypadku osób noszących okulary, maseczka natomiast powoduje, że szkła stale parują. Warto zaznaczyć, że sprzęt ten chroni nie tyko usta i nos, ale także oczy, przez które także może dojść do transmisji wirusa. Co więcej, tworzywo łatwiej zdezynfekować - wystarczy przemyć je płynem dezynfekującym.
W związku z coraz większą popularnością przyłbic, wiele firm przerzuciło się na ich produkowanie. Ile kosztuje przyłbica ochronna? Cena może się nieznacznie różnić, przede wszystkim w zależności od miejsca zakupu, producenta oraz funkcji takich jak regulacja nacisku. Przyłbicę z zasłoną z przezroczystego tworzywa sztucznego można kupić już za niecałe 20 zł. Są też przyłbice medyczne, za które trzeba zapłacić nawet 50-60zł. Plusem takiego zakupu jest to, iż jest on jednorazowy, ponieważ przyłbice są wielokrotnego użytku. Przyłbice ochronne można bez problemu kupić w sklepach internetowych czy za pośrednictwem platform aukcyjnych, takich jak OLX czy Allegro.
ZOBACZ TEŻ: Co piąty zatrudniony nie wykonywał pracy pod koniec marca. Kto częściej zostawał w domu?