Dom Ronalda McDonalda

i

Autor: Materiały prasowe Dom Ronalda McDonalda, zlokalizowany na terenie kampusu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ważne

Nie pozwól skrzywdzić dziecka! Reaguj!

2024-11-21 0:50

To przerażające! 79 proc. dzieci i nastolatków w Polsce przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyło przemocy. Co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – 19 listopada. Budynki w tym dniu podświetlane są na czerwono. Akcję organizuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Wspiera ją Fundacja Ronalda McDonalda i przypomina: każde dziecko ma prawo do miłości, bezpieczeństwa i wsparcia. Reaguj, gdy dzieje się krzywda! Zobacz, jak pomóc.

Krzywdzenie w dzieciństwie stanowi jedno z największych zagrożeń rozwoju, zdrowia psychicznego i fizycznego oraz bezpieczeństwa dziecka - wynika z raportu Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023. Tymczasem aż 79 proc. dzieci (w 2022 r. było 52 proc.) przyznaje, że było ofiarą przemocy. Najczęściej zgłaszanymi formami przemocy były:

  •  przemoc ze strony rówieśników (66 proc.),
  •  przemoc ze strony bliskiego dorosłego (32 proc.),
  •  wykorzystanie seksualnie bez kontaktu fizycznego (26 proc.).

Czerwony kolor podświetlenia budynków przypomina, że każda reakcja ma znaczenie. Oświetlono tysiące budynków w Polsce i na świecie. Do akcji przyłączyła się także Fundacja Ronalda McDonalda, która oświetliła na czerwono Dom Ronalda McDonalda w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu medycznego.

A jak możesz pomóc?

  • Rozpoznawaj sygnały przemocy.
  • Nie bądź obojętny – reaguj i zgłaszaj.
  • Daj dzieciom przestrzeń na rozmowę.

Zadzwoń pod nr 112 lub bezpłatną Niebieską linię - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie - telefon: 22 668-70-00, Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 (połączenie z tym numerem jest bezpłatne). Naucz się, jak reagować.

QUIZ PRL. Jakie baśnie towarzyszyły Twojemu dzieciństwu w PRL?
Pytanie 1 z 15
Jakiego miasta dotyczy legenda o Bazyliszku, który mieszkał przy ul. Krzywe Koło?
QUIZ PRL. Jakie baśnie towarzyszyły Twojemu dzieciństwu w PRL?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze