Zapowiadane podwyżki OC powoli stają się faktem. Powiązanie cen OC z punktami karnymi i liczba szkód katastroficznych to nie jedyne czynniki, które wpływają na podniesienie kar za brak OC. Jakie czynniki były najważniejsze z punktu widzenia ubezpieczeń OC i AC? Między innymi wzrost cen samochodów, części oraz usług w warsztatach, co ma bezpośrednie przełożenie na ubezpieczenia OC i AC.
Dlatego, aby w obliczu wysokiej inflacji i zwiększonej liczby szkód zakłady ubezpieczeń utrzymały rentowność w ubezpieczeniach OC i AC, składki za polisy będą w 2022 roku rosnąć.
Najwyższa kara
Wraz ze wzrostem płacy minimalnej do 3010 zł w 2022 roku, zwiększą się kary dla nieubezpieczonych. Maksymalna opłata za brak OC powyżej 14 dni wynosi 3-krotność płacy minimalnej w przypadku samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów, oraz jej 2-krotność w odniesieniu do samochodów osobowych i jedną trzecią dla pozostałych rodzajów pojazdów (np. motocykli).
W przypadku samochodów osobowych najwyższa kara za brak OC może zatem wynieść nawet 6020 zł.
Kary za brak obowiązkowego OC przyznaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Stawki zależą od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ubezpieczenia oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.