Wyższy mandat za brak maseczki. Już nie 500 zł. Ile wyniesie?

i

Autor: KWP Białystok Wyższy mandat za brak maseczki. Już nie 500 zł. Ile wyniesie?

Nie chcesz przyjąć mandatu? Zaraz możesz nie mieć takiej możliwości! Rząd już nad tym pracuje!

2021-01-09 16:13

Nie przyjmuję mandatu - wiele razy takie słowa słyszą policjanci, którzy chcą wlepić mandat np. za brak maseczki czy z powodu innego wykroczenia. Okazuje się, że niebawem taka możliwość może zostać ukrócona. Do Sejmu trafił projekt ustawy, który zakłada zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Zamiast tego możliwe ma być zaskarżenie już nałożonego mandatu karnego do sądu.

Obywatele mają prawo odmowy przyjęcia mandatu od służb. W dobie pandemii często korzystali z tego prawa w przypadku maseczek. W takiej sytuacji sprawa trafia do sądu, który to decyduje, czy mandat wystawiony został słusznie czy też nie. Ale niebawem może się to zmienić. W miniony piątek do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji Kodeksu postępowania do spraw wykroczeń. Jego wnioskodawcami są posłowie klubu PiS, którzy zmianami chcą odciążyć sędziów.

Projekt zakłada zmiany dotyczące mandatów i grzywny. Na mocy nowych przepisów zniesiona zostaje możliwość odmowy przyjęcia mandatu.  Kara zostanie nałożona i dopiero po tym będzie można zaskarżyć nałożony mandat karny do sądu w terminie 7 dni. Zgodnie z propozycją ukarana osoba musi wskazać, czy zaskarża mandat co do winy, czy co do kary.

Autorzy w uzasadnieniu piszą, że "przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego". Ich zdaniem "odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie".

Zenek Martyniuk - kim jest z zawodu i ile by zarabiał, gdyby nie zmienił ścieżki kariery? SZOK

Źródło: gazeta.pl

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu zaprasza na spacery przez cały tydzień
Najnowsze