Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty – kiedy dopuszczalne?
Zatrzymanie prawa jazdy za alimenty jest możliwe jednak ta konstrukcja jest stosowana bardziej w ostatniej kolejności niż standardowo. W jakich przypadkach? Muszą być spełnione dwa warunki jednocześnie:
Po pierwsze – obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądu.
Po drugie – bezskuteczność egzekucji alimentów.
Jeśli oba te warunki są spełnione, to wójt (lub burmistrz albo prezydent miasta) może zmienić się w organ uczestniczący w postępowaniu o alimenty. Na samym końcu mało znanej procedury wójt wnioskuje do starosty o zatrzymanie prawa jazdy.
W jakich przypadkach nie można zabrać prawa jazdy za alimenty?
Zgodnie z art. 5 ust. 3a Ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów:
„Decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych nie wydaje się wobec dłużnika alimentacyjnego, który przez okres ostatnich 6 miesięcy wywiązywał się w każdym miesiącu ze zobowiązań alimentacyjnych w kwocie nie niższej niż 50% kwoty bieżąco ustalonych alimentów”.
Powyższy przepis wskazuje, że jeśli dłużnik alimentacyjny przez ostatnie 6 miesięcy płacił co najmniej połowę każdej kwoty alimentów, to nie można zabrać prawa jazdy.
Prawo jazdy utracone w trybie opisanym Ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów może być odzyskane pod warunkiem wznowienia wykonywania obowiązku alimentacyjnego.