Komornik zabierze nawet nadwyżkę dochodu

i

Autor: Shutterstock Komornik zabierze nawet nadwyżkę dochodu

Nie wszyscy emeryci skorzystają na Polskim Ładzie! Komornicy zacierają ręce

2022-01-26 13:32

Od miesięcznego dochodu nieprzekraczającego 2500 zł nie powinna być pobierana zaliczka na PIT. Dotyczy to także emerytur i rent. Dzięki temu zapisowi, w portfelu takich podatników miały zostać dodatkowe pieniądze. Niestety, i ta nadwyżka zajmowana jest przez komorników. O sprawie poinformował czytelnik Dziennika Gazety Prawnej (DGP).

Dziennik informuje, że czytelnik, który jest osobą niepełnosprawną, otrzymuje 1066, 30 zł., netto tj. 1250, 88 zł. brutto. Do tej pory komornik zajmował mu co miesiąc z renty socjalnej 150,23 zł. Po zmianach związanych z Polskim Ładem, jego wypłata powinna wzrosnąć o 72 zł, czyli o wysokość zaliczki na PIT, potrącanej od jego świadczenia.  

Czytaj także: Dodatek osłonowy. Spiesz się, jeśli szybko chcesz dostać pieniądze na gaz i prąd

Spodziewał się więc, że w styczniu br. dostanie 1138,30 zł. Niestety niepełnosprawny, nie zobaczył podwyżki na koncie. To skutek komorniczego zajęcia. DGP wyjaśnia, powołując się na ustawę, w myśl której, nadwyżka powyżej 916,07 zł może być zajęta przez komornika, pod warunkiem, że egzekwowane są długi niealimentacyjne. 

- Tak właśnie stało się w przypadku naszego czytelnika. Co prawda jego przychód z renty socjalnej wzrósł wskutek Polskiego Ładu o 72 zł, ale równolegle o tyle samo wzrosła kwota, z której komornik może prowadzić egzekucję długu.   Od stycznia br. komornik zabiera i tą nadwyżkę, w sumie 222,23 zł. - wylicza DGP. 

Czytaj także: Polski Ład uderzy w samotne matki? Nie będą mogły odliczyć podatku

Kościński: na rozwoju gospodarczym skorzystali bogaci

W ten sposób zobowiązanie zadłużonego zostanie szybciej spłacone, ale dla czytelnika to marna pociecha, zwłaszcza że wartość otrzymywanej renty maleje wskutek inflacji, podsumowuje dziennik. 

Sonda
Myślisz, że Polski Ład poprawi twoje życie?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze