70% Polaków wydaje całą pensję na bieżące potrzeby

i

Autor: pompi/pixabay.com 70% Polaków wydaje całą pensję na bieżące potrzeby

Dramat Polaków. Całą pensję wydają na podstawowe potrzeby

2022-01-24 18:05

Okazuje się, że po zapłaceniu stałych wydatków oraz opłat niemal 3/4 Polaków nie miało pieniędzy bądź miało ich niewiele na koniec miesiąca. Sytuacja taka częściej dotykała kobiety (54 proc.) niż mężczyzn (46 proc.). Koszty życia pochłaniały całość dochodów ponad 70 proc. Polaków w 2021 r., jak wynika z badania Ipsos.

Więcej niż połowa ankietowanych (53 proc.) nie pożyczała pieniędzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ponad 1/4 tych, którzy zdecydowali się na ten krok, wybrała wsparcia ze strony rodziny i najbliższych. Co piąty Polak (21 proc.) skorzystał z produktów i usług oferowanych przez instytucje finansowe, m.in. banki. Mniej niż co 10. badany (8 proc.) zdecydował się pożyczkę od znajomych i przyjaciół, wskazano także.

Czytaj także: Raty kredytów wzrosną nawet o 1500 złotych. Sprawdź nasze wyliczenia

Jak informuje portal 300gospodarka.pl, korzystanie z produktów finansowych wymaga wiedzy i orientacji w ofertach dostępnych na rynku. Ponad połowa badanych – 53 proc. – deklaruje, że czuje się pewnie ze swoją wiedzą finansową. Jest to szczególnie widoczne wśród osób młodych, w wieku 25-34 lata. Niemal 2/3 z nich uważa się za dobrze zorientowanych w dostępnych produktach i usługach finansowych.

Ile będziemy zarabiać po pandemii? Prezes NBP komentuje

Na zlecenie Grupy IPF firma Ipsos MORI przeprowadziła ankietę online wśród osób dorosłych w wieku od 18 do 75 lat w siedmiu krajach. W ankiecie udział wzięło 5 027 osób (po 500 osób w Hiszpanii, Meksyku, Polsce, Rumunii, Łotwie i Estonii, 510 na Węgrzech, 502 na Litwie i 505 w Australii).

Sonda
Czy Twoje wynagrodzenie starcza Ci do końca miesiąca?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze