Pomoc dla przedsiębiorców w Jaśle

i

Autor: Pixabay

Tarcza Antykryzysowa. Nie zrób błędu we wniosku o postojowe

Tarcza antykryzysowa 2.0 pozwala na ponowną wypłatę postojowego. Można to zrobić trzy razy. Warunkiem otrzymania postojowego jest oświadczenie przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie.

Błędy we wnioskach
Procedurę przedłuża popełnianie błędów we wnioskach.

*Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wypełnienie pola dotyczącego rachunku bankowego. W przypadku przyznania świadczenia, wplata zostanie przekazana na ten rachunek. Jego numer musi mieć 26 znaków. Po jego wpisaniu należy sprawdzić czy na pewno jest zgodny z numerem rachunku nadanym przez bank. Osoby, które korzystają z bankowości elektronicznej mogą - w celu uniknięcia pomyłki – przekopiować do wniosku numer rachunku dostępny po zalogowaniu się na swoje konto na stronie banku.

ZOBACZ KONIECZNIE: Polacy nie zostali w domach na Wielkanoc. Wzrost zachorowań po świętach [ANALIZA]

*W części II należy wskazać odpowiednią dla siebie formę opodatkowania w 2020 r.
jeżeli w części II wskazane zostały Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT, a działalność nie została zawieszona, należy wypełnić część III, a następnie wypełnić część V.

*W części V należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego checboxa w pkt. 4 (jestem objęty ubezpieczeniem społecznym rolników: „tak”, „nie”)

*Jeżeli w części II wskazane zostały Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT, a działalność została zawieszona, należy wypełnić część IV, a następnie wypełnić część V. W części V należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego checboxa w pkt. 4 (jestem objęty ubezpieczeniem społecznym rolników: „tak”, „nie”)

*Jeżeli w części II wskazana została Karta podatkowa i zwolnienie z opłacania podatku VAT, należy wypełnić tylko część V. W części V należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego checboxa w pkt. 4 (jestem objęty ubezpieczeniem społecznym rolników: „tak”, „nie”)

*Na koniec należy podpisać wniosek. Jeśli wniosek jest składany w formie papierowej, należy podpisać: część III i część V jeżeli w części II wskazane zostały Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT, a działalność nie została zawieszona, część IV i część V jeżeli w części II wskazane zostały Pozostałe formy opodatkowania, w tym karta podatkowa i brak zwolnienia z opłacania podatku VAT, a działalność została zawieszona, część V jeżeli w części II wskazana została Karta podatkowa i zwolnienie z opłacania podatku VAT.

*Jednym z najczęstszych błędów jest niepodpisywanie oświadczeń. Przedsiębiorcy zamiast wpisać swoje imię i nazwisko przepisują dane podane we wzorze. Wtedy wniosek musi zostać uzupełniony. Wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. ZUS musi się skontaktować z wnioskodawcą,co wydłuża procedurę.

*Kolejnym błędem jest umieszczanie adnotacji, na które nie ma miejsca we wniosku. Wówczas dokument trzeba złożyć ponownie.

*Poza tym przedsiębiorcy zamiast wynagrodzenia miesięcznego wpisują czasem stawkę godzinową.

Świadczenie postojowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą to jednorazowe świadczenie w wysokości 2 080 zł albo 1 300 zł, które ma zrekompensować utratę przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Mogą się o nie ubiegać osoby prowadzące działalność gospodarczą, na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, w tym:

-osoby, które korzystają z Ulgi na start,
-osoby, które korzystają z ulg w ramach Małej Działalności Gospodarczej (MDG) lub Małego ZUS plus (MDG +),
-jeżeli miały one przestój w następstwie COVID-9 i jeśli spełniają inne warunki określone w przepisach. Aby otrzymać świadczenie postojowe należy złożyć do ZUS wniosek o świadczenie postojowe RSP-D najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Wniosek można przekazać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty, osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze