Podatek od sprzedaży detalicznej, jaki miały płacić hiper i supermarkety, które osiągnęły w danym miesiącu przychód ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Jednak wciąż podatek ten pozostaje zawieszony, choć miał obowiązywać już od 2016 roku. Jednak nie mógł on być pobierany w związku z decyzją Komisji Europejskiej. W decyzji z dnia 30 czerwca 2017 r. Komisja Europejska stwierdziła, że rozpatrywany podatek stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym i że został on wprowadzony w życie w sposób niezgodny z prawem. Wobec czego Polska miała definitywnie anulować wszystkie wypłaty zawieszone na podstawie decyzji o wszczęciu postępowania. Jako że rozpatrywany środek nie został wprowadzony w życie, Komisja Europejska uznała, iż nie zachodzi potrzeba odzyskania pomocy od beneficjentów.
Polecane: Emerycie - możesz dorobić więcej
Ale wszystko wskazuje na to, że sytuacja niebawem może się zmienić. Teraz podatek od sprzedaży detalicznej pozostaje zawieszony jest do 1 lipca 2020. Najprawdopodobniej zostanie on przywrócony dopiero w 2021 roku. A pieniądze, które trafią z tego tytułu do budżetu państwa, mają być przeznaczone np. na budowę dróg czy szpitali.
Polecane: Waloryzacja 2021
Jak podaje Wikipedia, podatek to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez związek publicznoprawny (państwo, jednostka samorządu terytorialnego) bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych. Współcześnie pieniądze z podatków trafiają do skarbu państwa, województwa, powiatu albo gminy, które dzięki temu mogą inwestować w rozwój infrastruktury, wojska, policji, oświaty, służby zdrowia itp. Obecnie uznaje się, iż podatki są świadczeniami pieniężnymi, jednakże w historii znane są również podatki świadczone w innych niż pieniądz dobrach.