Rekordowa waloryzacja emerytur w 2021? Emerycie zobacz konkretne kwoty. TABELA

2020-06-15 13:24 DR, MB
Rekordowa waloryzacja emerytur! Emeryci dostaną dodatkowe 76 tys. złotych
Autor: Shutterstock Rekordowa waloryzacja emerytur! Emeryci dostaną dodatkowe 76 tys. złotych

Rekordowa waloryzacja emerytur 2021? Super Express w imieniu emerytów apeluje do rządzących o pochylenie się nad najstarszymi Polakami i zapewnienie im możliwie najwyższej waloryzacji przyszłorocznych świadczeń emerytalno-rentowych. Na razie rząd zapowiada, że w 2021 roku minimalna podwyżka dla najbiedniejszych seniorów wyniesie, podobnie jak w tym roku, 70 zł (brutto). Możemy się jednak spodziewać, że będzie ona – tak jak chcą emeryci - co najmniej o 20 zł wyższa od tegorocznej i wyniesie 90 zł brutto. Świadczenia pozostałych seniorów mają wzrosnąć o wskaźnik waloryzacji wynoszący 2,9 proc. Jednocześnie najniższa emerytura będzie o 100 zł wyższa w porównaniu z tegoroczną i ma wynieść 1300 zł. Z naszej tabeli dowiecie się, o ile dokładnie zwiększą się przyszłoroczne renty i emerytury.

Waloryzacja emerytur 2021. Miliony polskich emerytów zastanawiają się, co ich czeka w 2021 roku, a przede wszystkim na jaką podwyżkę mogą liczyć w ramach corocznej waloryzacji swoich świadczeń. Seniorzy obawiają się, że w związku z pandemią koronawirusa, która mocno osłabiła polska  gospodarkę, waloryzacja rent i emerytur w 2021 roku może być wyjątkowo niska. Rząd uspokaja. Zapowiada, że pochyli się nad potrzebami najstarszych Polaków i deklaruje, że zrobi wszystko, aby najbiedniejsi seniorzy mieli wyższe świadczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szokująco wysoka waloryzacja emerytur. Seniorzy dostaną więcej pieniędzy

- Będziemy się starali, żeby najniższe emerytury, tak jak do tej pory, wzrastały. Szczególnie najbiedniejszym seniorom trzeba pomagać. W tym roku podnieśliśmy minimalną emeryturę do 1200 zł, a w przyszłym nie wykluczam i mam taką nadzieję, że będzie już 1300 zł –zapowiedział w „SE” Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i pracy.

Minister przyznał również, że możemy spodziewać się, tak jak w tym roku, waloryzacji kwotowo-procentowej. - Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o waloryzację kwotowo – procentową. Na pewno ona będzie, mam nadzieję, że nie mniej niż 70 zł brutto –  przekonuje  Stanisław Szwed.

Waloryzacja będzie wyższa
Autor: SUPER EXPRESS Waloryzacja będzie wyższa Link: Zobacz tabelę w pełnym rozmiarze

Konieczna wyższa waloryzacja

Wskaźnik  waloryzacji w dużej mierze zależy od tego, co dzieje się w gospodarce. Na razie koronawirus pustoszy nie tylko zdrowie, ale i portfele najstarszych Polaków. Na starość żyje im się coraz gorzej. Z dnia na dzień wszystko drożeje, a wielu seniorów staje przed dramatycznym wyborem – wydać pieniądze z emerytury na leki czy na jedzenie. Dlatego tak ważne jest, by choćby w niewielkim stopniu zrekompensować seniorom stały wzrost cen.  Emeryci, którzy nie mają już sił czy możliwości, żeby  dłużej pracować mogą już liczyć tylko na coroczną waloryzację swoich rent i emerytur.

Waloryzacja kwotowo-procentowa

W 2021 roku rząd prawdopodobnie zdecyduje się na przeprowadzenie waloryzacji na takich samych zasadach jak w 2019 i 2020 roku. Będzie to waloryzacja kwotowo – procentowa, która polega na tym, że najniższe świadczenia są podwyższane o określoną kwotę, natomiast wyższe rosną procentowo.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, to emeryci i renciści otrzymujący najniższe świadczenia będą mieli największe powody do radości, Oni najbardziej skorzystają na mieszanej waloryzacji, bo  ich  świadczenia wzrosną o więcej niż wynikałoby to ze wskaźnika waloryzacji. Dla najniższych rent i emerytur  zostanie zagwarantowana minimalna podwyżka kwotowa. Nie wiadomo jeszcze, czy będzie na poziomie 70 zł brutto (około 57 zł netto) czy  może - tak jak apelują: Super Express, niektórzy politycy i przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów – podwyżka wyniesie co najmniej 90 zł brutto (około 74 zł netto). My przyjęliśmy do naszych wyliczeń wariant bardziej optymistyczny. Z naszej tabeli wynika, że seniorzy, którzy otrzymują świadczenia do wysokości ok. 2200 zł brutto (1925 zł na rękę), dostaną gwarantowaną podwyżkę w wysokości 90 zł brutto (ok. 74 zł na rękę). Pozostali emeryci mogą liczyć na wzrost świadczeń zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji – o 2,9 proc.

Liczą się ceny i pensje

O tym, jaka będzie ostatecznie wysokość waloryzacji w 2021 roku zadecydują dwa tegoroczne wskaźniki: stopa inflacji, czyli tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w gospodarstwach emeryckich oraz tempo, w jakim będą rosły pensje w 2020 roku. Na początku tego roku inflacja była wysoka, ale  z każdym kolejnym miesiącem wzrost cen będzie prawdopodobnie hamowany przez kryzys związany z koronawirusem. Z tego samego powodu wynagrodzenia nie będą rosły tak szybko, jak w ostatnich latach. To może oznaczać niewielką waloryzację, ale tak naprawdę emeryci nie muszą się obawiać. Rząd od kilku lat decyduje się na waloryzację kwotowo-procentową, która gwarantuje najbiedniejszym seniorom wzrost świadczeń na poziomie kilku procent, ale nie mniejszy niż konkretna kwota. Wraz z waloryzacją rośnie też wysokość emerytury minimalnej. W tym roku od 1 marca została podniesiona z 1100 do 1200 zł, podobnej podwyżki możemy spodziewać się także w przyszłym roku. Od 1 marca 2021 roku najniższa emerytura wyniesie 1300 zł.

Ostateczna wielkość wskaźnika waloryzacji będzie znana w lutym 2020 r., kiedy GUS poda stosowne wskaźniki makroekonomiczne za 2020 rok.

Podwyżka dla wszystkich

Coroczna marcowa waloryzacja dotyczy  wszystkich emerytów i rencistów.  Podwyżkę dostaną także osoby na świadczeniach przedemerytalnych, kompensacyjnych i pomostówkach. Wyższe świadczenia otrzymają zarówno seniorzy, którym emerytury i renty wypłaca ZUS (np. górnicy, pielęgniarki, nauczyciele) jak i KRUS (rolnicy). Tak samo Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wypłaci wyższe świadczenia emerytowanym funkcjonariuszom policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu oraz strażakom, Wojskowe Biuro Emerytalne MON - emerytowani żołnierzom, a Biura Emerytalnego Służby Więziennej – pracownikom więziennictwa.