Olaf Scholz, imigranci

i

Autor: AP, Shutterstock, Wikipedia

Prawo

Niemcy zaostrzają prawo migracyjne. To reakcja na zamach terrorystyczny

2024-10-18 15:25

Koalicja rządowa kanclerza Olafa Scholza przeforsowała w Bundestagu pakiet ustaw zaostrzających prawo migracyjne w celu poprawy stanu bezpieczeństwa w kraju. To reakcja na zamach terrorystyczny w Solingen sprzed dwóch miesięcy. Opozycja uważa, że podjęte działania są niewystarczające.

Bundestag uchwalił „pakiet bezpieczeństwa”

Bundestag przyjął w piątek projekty ustaw, których celem jest zaostrzenie przepisów migracyjnych i poprawa bezpieczeństwa kraju. Poinformowała o tym po serii głosowań wiceprzewodnicząca parlamentu Petra Pau.

Za „pakietem bezpieczeństwa” głosowało 361 posłów koalicji rządowej SPD, Zielonych i FDP. Przeciwko głosowało 290 parlamentarzystów z CDU/CSU, AfD i Lewicy. Dziewięciu posłów wstrzymało się od głosu.

Kluczową zmianą w przepisach jest pozbawienie świadczeń osób, które złożyły w Niemczech wniosek o azyl, chociaż wcześniej zostały zarejestrowane w innym bezpiecznym kraju UE. Pozbawienie finansowego wsparcia ma skłonić te osoby do dobrowolnego wyjazdu z Niemiec.

Niemieckie władze mają bardziej stanowczo zabiegać o odsyłanie takich imigrantów do krajów UE, z których wjechali oni do Niemiec. Obcokrajowcom, którzy ubiegają się o azyl, a równocześnie odwiedzają kraj swojego pochodzenia, ma być odbierany status ochronny.

Niemieckie instytucje państwowe i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo otrzymały więcej kompetencji. Będą mogły stosować biometryczny pomiar twarzy osób podejrzanych, aby skuteczniej identyfikować ich tożsamość. Większe uprawnienia będzie miał także Urząd Ochrony Konstytucji w celu wykrywania źródeł finansowania terroryzmu.

Absolutny zakaz posiadania noży

Ustawodawca wprowadził ograniczenia w posiadaniu noży w miejscach publicznych. Absolutny zakaz posiadania noży obowiązuje na festynach ludowych, podczas imprez sportowych, targach i innych publicznych wydarzeniach. Zakaz obowiązuje także w autobusach i pociągach.

Projekty ustaw zostały przed decydującym głosowaniem złagodzone. Pozbawienie świadczeń będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli dana osoba może bez żadnych przeszkód wyjechać do kraju UE, w którym została wcześniej zarejestrowana. Biometryczne pomiary twarzy mają być stosowane tylko w przypadku najcięższych przestępstw – morderstwa lub podejrzenia o terroryzm.

Największy klub opozycyjny CDU/CSU odrzucił pakiet jako dalece niewystarczający.

„Tak zwany +pakiet bezpieczeństwa+ będzie nieskuteczny” – skrytykował poseł CDU Alexander Throm. To raczej „pakiecik” – ocenił deputowany. Chrześcijańscy demokraci domagali się zawracania z granicy wszystkich imigrantów wjeżdżających do Niemiec z krajów UE.

Zastrzeżenia wobec zaostrzenia przepisów zgłaszała część posłów SPD. W głosowaniu próbnym przeciwko projektom ustaw było od 20 do 25 z 207 posłów SPD – podały niemieckie media. Aby zdyscyplinować swój klub, kanclerz Scholz miał zagrozić postawieniem w parlamencie wotum zaufania wobec siebie. Sekretarz generalny SPD Matthias Miersch zdementował doniesienia medialne.

Przyjęte obecnie ustawy są reakcją rządu na terrorystyczny zamach 23 sierpnia w Solingen w Nadrenii Północnej Westfalii. 26-letni Syryjczyk zamordował kuchennym nożem trzy osoby, a osiem kolejnych zranił.

„Państwo Islamskie” oświadczyło, że sprawca działał w jego imieniu. Śledztwo wykazało, że wniosek sprawcy o azyl został w zeszłym roku przez niemieckie władze imigracyjne odrzucony. Syryjczyk powinien był zostać odesłany do Bułgarii, pierwszego kraju UE, do którego wjechał, jednak niemiecka policja nie potrafiła go znaleźć w przewidzianym półrocznym terminie.

Pieniądze to nie wszystko Witold Orłowski

QUIZ PRL. Mężczyźni w Polsce Ludowej

Pytanie 1 z 15
Pekaesy, które nosili mężczyźni w Polsce Ludowej, to:
QUIZ PRL. Mężczyźni w Polsce Ludowej

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze