PKP i Deutsche Bahn

i

Autor: Shutterstock

Transport w Europie

Niemcy zawstydzili PKP i samorządy! Jeden bilet miesięczny na komunikację publiczną w kraju! Ile kosztuje?

2023-03-17 11:24

Od 1 maja 2023 roku w Niemczech wejdzie w życie jeden bilet miesięczny dla transportu publicznego. Kupując miesięczny bilet za 49 euro (ok. 230 zł), będzie można zwiedzać kraj niemal wzdłuż i wszerz. Nowe przepisy uchwalił parlament. Takie rozwiązanie ma zachęcić Niemców do ograniczenia transportu samochodowego i przesiadki do komunikacji publicznej. Czy to się sprawdzi?

Niemcy wprowadzają tani bilet na pociągi i autobusy

Niemcy wprowadzają nowy bilet obowiązujący w transporcie publicznym. Chodzi o miesięczny bilet w cenie 49 euro. Kupując go, można do woli podróżować państwową czy samorządową komunikacją miejską, autobusami i pociągami regionalnymi. Warto jednak wspomnieć, że pociągami regionalnymi Deutschebahn można dotrzeć niemal wszędzie. 

Bilet zostanie wprowadzony 1 maja i najprawdopodobniej będzie obowiązywać na stałe. Choć warto wspomnieć, że w zapisach wprowadzających ten bilet jest ostrzeżenie przed możliwością zmiany ceny. Wiadomo, że nowy bilet to koszt rzędu 3 mld euro rocznie, z czego 1,5 mld euro ma być pokrywane przez Rząd Federalny, resztę natomiast przez kraje związkowe. 

A jak sytuacja pod tym względem wygląda w Polsce? U nas póki co takiego rozwiązania nie ma. Chcąc podróżować po Polsce transportem publicznym, trzeba kupować wiele biletów w rozmaitych cenach. Do kompletu kiedy to w Niemczech procedowano wprowadzenie bardzo taniego rozwiązania w postaci miesięcznego biletu  cenie 49 euro, u nas PKP znacznie podniosło ceny biletów. W tej sprawie musiał interweniować premier.

Sonda
Nie boisz się podróżować pociągiem?
Pieniądze to nie wszystko Artur Soboń
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze