Kapusta włoska

i

Autor: GettyImages Kapusta włoska

Handel zagraniczny

Niemiecka kapusta zalewa Polskę. Co na to rolnicy?

2025-02-05 16:29

Od początku 2025 r. Polska zaczęła sprowadzać znaczne ilości kapusty z Niemiec. Dlaczego tak się stało? Okazuje się, że w Polsce jest coraz mniej kapuścianych pól. A kiedy przez dłuższy czas utrzymuje się niesprzyjająca pogoda, to warzyw jest jeszcze mniej niż planowano. Aby spełnić oczekiwania kontrahentów, trzeba towar sprowadzić od sąsiadów. Dla krajowych producentów warzyw sytuacja ta wydaje się nietypowa, ponieważ zazwyczaj import nasila się dopiero wiosną, gdy lokalne zasoby zaczynają się wyczerpywać.

Kapusta z Niemiec w Polsce

Co się stało z polską kapustą? Eksperci zwracają uwagę, że niska jakość i ograniczona podaż krajowej kapusty zmusiła importerów do poszukiwania stabilnych dostawców z zagranicy. Okazało się, że dobrymi dostawcami kapusty są Niemcy. Zwiększenie zamówień zanotowały szczególnie gospodarstwa rolne w regionie Dithmarschen. Jak podaje portal freshplaza.com, tamtejsi rolnicy byli zaskoczeni tak wczesnym wzrostem zamówień z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Rolników zaskoczyła nie tylko ilość nagłych zamówień z Polski, ale i termin. Zwykle sięgaliśmy po dostawy z Niemiec, kiedy to nasze zasoby się kończyły. A teraz do takiej sytuacji doszło już w styczniu. Tymczasem wzrost zapotrzebowania sprawił, że ceny kapusty w Niemczech wzrosły do poziomu 0,40-0,45 euro za kilogram, a analitycy przewidują dalsze podwyżki w najbliższych miesiącach. Zatem za kapustę przyjdzie nam więcej zapłacić.

Rynek kapusty w Polsce coraz mniejszy

Okazuje się, że rynek kapusty w Polsce znacznie się zmienił. Według danych Fundacji Polska z Natury w 2011 roku krajowa produkcja sięgała 1,23 mln ton, podczas gdy w 2023 r. wyniosła już tylko 620 tys. ton.

W ostatnim czasie największym producentem kapusty w kraju stała się Koniusza w Małopolsce, wyprzedzając dotychczasowego lidera — Charsznicę. Obszar upraw w Koniuszy wzrósł do ponad 800 ha, co stanowi skok o 600 ha w zaledwie dwa lata. Ponadto najwięcej kapusty uprawia się również w województwach łódzkim, mazowieckim i wielkopolskim.

Super Biznes SE Google News
Autor:
QUIZ PRL. Ferie zimowe w PRL: Jak wyglądał wypoczynek polskich uczniów?
Pytanie 1 z 15
Gdzie dzieci wychowywane w PRL-u spędzały ferie zimowe?
QUIZ PRL. Ferie zimowe w PRL: Jak wyglądał wypoczynek polskich uczniów?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Najnowsze