Plac Czerwony/Moskwa/Kreml/Rosja

i

Autor: SHUTTERSTOCK Putin może zebrać aż 321 mld dolarów w tym roku

Wojna na Ukrainie

Niemieckie firmy wciąż działają w Rosji! Czy czeka je bojkot?

2023-01-04 10:41

Niemiecki dziennik "Bild" opublikował listę rodzimych firm, które nadal działają na rosyjskim rynku. Dziennik powołując się na listę Uniwersytetu Yale podał, że w Rosji nadal działa ponad 20 firm. Wśród nich m.in. Storck, znany w Polsce m.in. z marek: Knoppers, Toffifee, czy Merci.

Te firmy nadal działają w Rosji

Na liście jest też marka odzieżowa New Yorker czy działające w branży medycznej Braun oraz Siemens Healthineers. Ponadto są też marki, które wciąż są obecne w Rosji, ale jednocześnie zdecydowały się na pewne ograniczenia —np. brak reklam, brak nowych inwestycji czy okrojenie asortymentu. W tym gronie znalazły się Bayer, Nivea, Allianz, Schenker, Bosch, Miele, Ritter Sport. Na liście znalazła się także firma SAP, która po publikacji artykułu opublikowała stanowisko w sprawie.

"Spółka SAP SE od początku wojny w pełni popierała skoordynowane sankcje międzynarodowe i realizowała je bez wyjątku. Podjęliśmy też działania daleko wykraczające poza zakres wspomnianych sankcji. 2 marca 2022 r. wstrzymaliśmy wszelką sprzedaż w Rosji i na Białorusi. 19 kwietnia 2022 r. ogłosiliśmy nasz zamiar całkowitego opuszczenia Rosji i Białorusi. Od tego czasu stale dążymy do osiągnięcia tego celu. Zamknęliśmy nasze centrum danych i znacznie zmniejszyliśmy liczbę pracowników w Rosji" — czytamy.

"Kolejnym krokiem, zgodnie z 8. pakietem sankcji UE, będzie zaprzestanie świadczenia usług doradztwa informatycznego dla klientów rosyjskich z dniem 8 stycznia 2023 r. Od tego dnia istotnie ograniczone zostaną również działania w zakresie wsparcia i utrzymania usług" — informuje dalej SAP.

"Ostateczna klęska terrorystycznego państwa"

W swym wtorkowym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że Rosjanie rzucą do walki wszystkie siły w celu podjęcia próby zmiany ostatecznego rezultatu wojny lub chociaż opóźnienia ich porażki. "Nie mamy wątpliwości, że obecni władcy Rosji rzucą wszystkie siły jakie im pozostały i każdego, którego zdołają zmobilizować aby spróbować odwrócić przebieg wojny i co najmniej opóźnić ich porażkę" - powiedział Zełenski cytowany przez portal Ukrainska Pravda.

Ukraińskie prezydent podkreślił, że "musimy zniszczyć ten rosyjski scenariusz". "Jesteśmy na niego przygotowani, terroryści muszą przegrać. To będzie ostateczna klęska terrorystycznego państwa" - dodał. Załenski zauważył też, że Rosja mobilizuje "tych, których chce wykorzystać jako mięso armatnie, my mobilizujemy cywilizowany świat - w imię życia".

Sonda
Czy myślisz, że Rosja się podda w wojnie z Ukrainą?
Pieniądze to nie wszystko. Piotr Bujak
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze