Ukraina. Uchodźczynia, uchodźczynie

i

Autor: ART SERVIS/SUPER EXPRESS

Wojna w Ukrainie

Polski rząd da 10 tys. zł Ukrainkom, które padły ofiarą Rosjan. Będzie także wsparcie dla sierot

2022-08-18 6:01

Polski rząd zapowiedział uruchomienie funduszu, który pomoże ofiarom wojny na Ukrainie. Jak potwierdził szef KPRM Michał Dworczyk w Kijowie, fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego zagwarantuje ukraińskim sierotom wojennym miesięczną zapomogę wysokości ok. 5 tys. hrywien (ok. 630 zł) oraz kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli wysokości 80 tys. hrywien (ok. 10 tys. zł).

Polski rząd wesprze finansowo sieroty wojenne

- Dzisiaj rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, który jest patronem tego całego przedsięwzięcia, które ma na celu pomoc sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - oświadczył Dworczyk na konferencji prasowej.

Szef KPRM poinformował, że w środę została też uruchomiona strona internetowa, za pomocą której można występować o pomoc dla dzieci, które straciły rodziców w trakcie działań wojennych (https://sheptytskyfund.pl/).

- W ciągu roku możemy takie zapomogi przyznać do 1600 dzieci. Każde dziecko, które będzie objęte tym programem, będzie miesięcznie otrzymywało równowartość około 5 tys. hrywien [ok. 630 zł - dop. red.] - przekazał Dworczyk.

Pieniądze to nie wszystko - Jerzy Hausner

10 tys. zł dla ukraińskich, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli

Dworczyk podkreślił, że rząd polski chce też pomóc kobietom, które zostały uwolnione z rosyjskiej niewoli i przeżyły tam traumę. "Takie kobiety, zgłaszając się do tego programu, będą mogły liczyć na jednorazową zapomogę w wysokości 80 tysięcy hrywien (ok. 10 tys. zł) oraz później pomoc związaną z pomocą psychologiczną i rehabilitacyjną" - podkreślił szef KPRM.

Polityk wyjaśnił, dlaczego na patrona funduszu wybrano błogosławionego Klemensa Szeptyckiego. „Był to duchowny z korzeniami i polskimi, i ukraińskimi, który w XX wieku ratował dzieci prześladowane przez Niemców. W XX wieku jednym z najstraszniejszych totalitaryzmów był niemiecki nazizm. W XXI wieku putinowska Rosja poprzez swój atak na Ukrainę sprawiła, że dzieci cierpią, dzieci są prześladowane i wymagają pomocy” – mówił.

Wyjaśnił, że fundusz ten będzie obsługiwany przez rządową Fundację Solidarności Międzynarodowej w ścisłej współpracy z wicepremier Ukrainy Iryną Wereszczuk i jej ministerstwem.

Ukraina dziękuje Polsce za wsparcie

Wicepremier Wereszczuk dziękowała rządowi Polski za pomoc, którą Ukraina dostaje od początku rosyjskiej inwazji. „Pragnę podziękować Polsce i narodowi polskiemu za to szczere i ogromne wsparcie, które otrzymujemy od Polski od 24 lutego i od wielu lat, kiedy rozpoczęliśmy swoją wojnę wyzwoleńczą od imperium zła, od Federacji Rosyjskiej” – mówiła na wspólnej konferencji prasowej.

Rafał Dzięciołowski, prezes zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej, wskazał, że wspieranie najsłabszych ofiar wojny „zawsze jest powinnością ludzi uczciwych”.

Sonda
Czy Polska powinna dostarczać Ukrainie więcej broni?

Na działalność funduszu Klemensa Szeptyckiego polskie władze przeznaczyły około 8 mln zł. Fundacja Solidarności Międzynarodowej, która jest jego operatorem, przy weryfikacji beneficjentów będzie współpracować z Centrum Rozbudowy Pokoju. Gromadzi ono informacje o ofiarach wojny.

 Wnioski o wsparcie finansowe w 2022 r. są przyjmowane od 17 sierpnia aż do wyczerpania środków. Formularz wniosku wypełnia się elektronicznie przez stronę internetową funduszu: https://sheptytskyfund.pl.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze