Polsko-Ukraińskie Forum Energii

i

Autor: MAPGOVPL/TWITTER Polsko-Ukraińskie Forum Energii

Polska i Ukraina zaczynają "derusyfikację" energetyki. Ważne wystąpienie ministrów

2022-05-09 15:29

Dziś [09.05.2022] odbyła się konferencja prasowa prasowa w Kancelarii Prezesa Ministrów na temat "derusyfikacji" Polskiej i Ukraińskiej energetyki. Uczestnikami konferencji byli wiceprezes Rady Ministrów, minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Yulia Svyrydenko, oraz minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. Tematem rozmów była pomoc Ukrainie ze strony polskiej, m.in. w postaci dostaw kluczowych surowców.

Konferencja prasowa w KPRM. Jacek Sasin rozmawiał o dostawie surowców energetycznych na Ukrainę

Jak wskazał Jacek Sasin, Rosja atakuje kluczowe punkty infrastrukturalne Ukrainy, a co za tym idzie - potrzeba dostarczyć na wschód paliwo, koniecznie do walki z rosyjskim najeźdźcą. Transporty surowców napotykają wiele problemów, zarówno związanych z bezpieczeństwem dostaw, jak i logistyczne, w postaci innych rozmiarów torów w Polsce, a Ukrainie. Dzisiejsze rozmowy służyły usprawnieniu dostaw i zwiększenia wolumenu wsparcia.

- Brutalna agresja na Ukrainie nie tylko przemodelowała relacje gospodarcze w Europie, ale również sprawiła, że zaangażowaliśmy się w pomoc Ukrainie, w walce z rosyjskim imperializmem. [...] Polska sama jest importerem niemal 100 proc. ropy naftowej oraz produktów ropy naftowej, mówimy o benzynie i oleju napędowym. Oczywiście nie możemy być pierwszym dostawcą, ale pośrednikiem, który pomoże zorganizować dostawy na Ukrainę - mówił wicepremier Jacek Sasin.

Express Biedrzyckiej - Ryszard Schnepf: Rosja nie oderwie Ukrainy od Zachodu

Tematem rozmów była również współpraca po zakończeniu wojny. Jacek Sasin, jak i później Yulia Svyrydenko przyznali, że nie było to spotkanie jedynie polityczne, ale również eksperckie i rozmowy zbliżyły jeszcze stronę Polską i Ukraińską. Szef resortu aktywów państwowych zapowiedział również, że spółki Skarbu Państwa pomogą Ukrainie w odbudowie po wojnie.

Yulia Svyrydenko o współpracy energetycznej Polski i Ukrainy

Wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Yulia Svyrydenko zaznaczyła, że Rosja niszczy infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Niedawno została zniszczona przez Rosjan rafineria, która odpowiadała za 50 proc. dostaw oleju napędowego i benzyny w kraju. Obecnie wyzwaniem jest zwiększenie przepustowości portów, które nazwała "wąskim gardłem" dostaw. 

-  Spotkaliśmy się, aby omówić trasy logistyczne, doszliśmy do wniosku, że możemy transportować paliwa drogą morską, z portów  w Gdańsku, czy Świnoujściu. [...] Omówiliśmy ilość cystern, ciężarówek do przewozu paliw, pracowaliśmy, żeby terminale działały całodobowo - mówiła wicepremier Ukrainy.

Minister Anna Moskwa o derusyfikacji energetyki polskiej i ukraińskiej

Jak podkreślała minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Ukraina zintegrowała się energetycznie z systemem europejskim. System był tworzony w czasach pokoju, ale wschodni sąsiedzi Polscy musieli przejść transformację w wyjątkowo trudnych warunkach wojny. Szefowa resortu przyznała, że Polska jest gotowa, aby realizować większe transporty, a współpraca będzie kontynuowana również po wojnie, w celu "derusyfikacji" energetyki.

- Od pierwszych dni wojny z Polski realizowane są dostawy paliw na Ukrainę, realizowane są one również przez Rumunię i Słowacje [...] Jesteśmy gotowi, żeby dostawy zapewnić, choć będziemy to koordynować, bo jesteśmy gotowi to całodobowego reagowania. [...] Na taki typ pracy przeszliśmy ze stroną Ukraińską. Przygotowujemy się do takiej współpracy na zawsze. Derusyfikacja jest naszym wspólnym wyzwaniem, zarówno ze strony Polski i Ukraińskiej - mówiła Anna Moskwa. 

Sonda
Czy wolisz drożyznę niż rosyjski gaz?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze

Materiał sponsorowany