pomoc ukrainie

i

Autor: pixabay.pl

Polacy pomagają Ukraińcom

Pomoc dla Ukraińców. Polacy z prywatnej kieszeni oddali miliardy, by pomóc sąsiadom

2022-07-28 15:51

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Polacy organizują wsparcie dla wojennych uchodźców zza wschodniej granicy. Na pomoc Ukraińcom Polacy przeznaczyli 9-10 miliardów złotych z własnej kieszeni.

Wojna w Ukrainie. PIE publikuje raport

Opublikowano najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Pomoc polskiego społeczeństwa dla uchodźców z Ukrainy". Jego wyniki postanowił skomentować Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Wszyscy obserwowaliśmy, jak w pierwszych dniach wojny Polacy sami z siebie ruszyli na pomoc Ukraińcom. Rzeczywista skala zaangażowania przerosła jednak nasze oczekiwania, okazała się wprost gigantyczna, trudna do porównania z czymkolwiek wcześniej" - czytamy na 'Rzeczpospolitej". Aż 77% polskiego społeczeństwa szybko odpowiedziało na potrzeby napływających obywateli Ukrainy - wynika z badań przeprowadzonych przez instytut.

Pieniądze to nie wszystko. Hanna Gronkiewicz-Waltz

Polacy pomagają Ukraińcom - skala jest ogromna

59% Polaków decydowało się na zakup różnych artykułów spożywczych, higienicznych, odzieży itp. w celu przekazania ich uchodźcom. 53% postanowiło przekazać pieniądze. Niemal co piąty Polak angażował się w różnego rodzaju wolontariaty a 7% ankietowanych udostępniło Ukraińcom swoje mieszkanie.

Z szacunków Państwowego Instytutu Ekonomicznego wynika, że wartość wsparcia udzielonego z prywatnych kieszeni Polaków może wynosić 5,5 miliarda złotych - choć najbardziej prawdopodobna wersja to przedział między 9 a 10 miliardów złotych. Dla porównania wartość publicznej pomocy przyznanej uchodźcom przez państwo to 15,9 miliardów złotych - w skali roku.

Profesjonalizacja pomocy i "wyczerpanie moralne"

Z wyników raportu oraz informacji ze strony organizacji charytatywnych wynika, że początkowe zaangażowanie w pomoc uchodźcom zmniejsza się z upływem czasu. Andrzej Kubisiak podkreśla, że jest to zupełnie normalne. "Przede wszystkim, pomoc dla uchodźców w pewien sposób się profesjonalizuje. To już nie tylko oddolny zryw Polaków, swoją rolę zaczynają odgrywać instytucje publiczne czy organizacje pozarządowe, przechodzimy z etapu spontaniczności do instytucjonalnego systemu integracji uchodźców" - wyjaśnia.

Istotny jest również fakt, że szczyt fali uchodźców, którzy pilnie potrzebowali pomocy już minął. Aktualnie więcej Ukraińców decyduje się na opuszczenie Polski niż na przyjazd - czytamy w "Rzeczpospolitej". Zauważalne jest również zjawisko tzw. wyczerpania moralnego (stan spadku energii i chęci, które jesteśmy w stanie zaangażować w daną sprawę).

Wsparcie wciąż jest potrzebne

Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) zauważyła, że zmianie uległ charakter potrzeb związanych ze wsparciem dla Ukrainy. Zaznacza, że wyzwania związane z zapewnieniem podstawowych potrzeb zostały zastąpione przez potrzebę działań długofalowych takich jak zapewnienie dostępu do edukacji czy pomocy psychologicznej. Niezmiennie potrzebne jest wsparcie finansowe.

Sonda
Czy pomogłaś/eś w jakikolwiek sposób Ukraińcom?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze