NIK wskazuje winnych ws. nadzoru nad spółką GetBack
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła miażdżący raport dotyczący nadzoru nad spółką GetBack przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Według Izby, zawiodły również inne instytucje państwowe oraz politycy. W związku z tym NIK rekomenduje powołanie komisji śledczej, która miałaby za zadanie wyjaśnić tzw. aferę GetBack.
Prezes NIK, Marian Banaś, podczas prezentacji raportu podkreślił, że afera, w wyniku której obywatele stracili 3,5 mld zł, obnażyła głęboki kryzys instytucji państwa. Jego zdaniem, nie tylko nadzór finansowy zawiódł, ale również wymiar sprawiedliwości i politycy odpowiedzialni za państwo.
NIK zwraca uwagę na fakt, że pomimo upływu czasu, sprawa GetBack wciąż nie została wyjaśniona, a poszkodowanych jest ponad 9 tys. osób. Banaś stwierdził, że działania instytucji państwa były nieadekwatne do skali zagrożeń.
NIK krytykuje KNF i prokuraturę
Szczególnie ostre słowa krytyki skierowano w stronę Komisji Nadzoru Finansowego. NIK zarzuca KNF, że nie podjęła ona prawnie możliwych działań, które mogłyby zmniejszyć straty, oraz nie zrealizowała swojego ustawowego celu, jakim jest prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego.
Prezes NIK ocenił, że poczynania Komisji cechowały się niezrozumieniem i opieszałością. Zdaniem Izby, KNF nie wykorzystywała przysługujących jej narzędzi prawnych, co mogłoby przyczynić się do ustalenia wartości majątku GetBack.
Krytyka NIK dotknęła również prokuraturę. Ujawniono powiązania prokuratorów prowadzących śledztwa z osobami z GetBack, a także przypadki nacisków na prokuratorów, w tym ze strony prokuratora krajowego. Mimo braku przesłanek, nakłaniano ich do zgłaszania wniosków o areszty dla osób z kierownictwa GetBack.
Według NIK, w postępowaniu układowym sąd podejmował decyzje niekorzystne dla poszkodowanych. Banaś stwierdził, że zawiedli również politycy, służby i wymiar sprawiedliwości, którzy nie podjęli adekwatnych działań.
NIK złożył zawiadomienia do prokuratury, oraz domaga się sejmowej komisji śledczej
W związku z ustaleniami kontroli, NIK skierowała do prokuratury cztery zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw w sprawie GetBack. Podejrzenia dotyczą członków zarządów Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI), spółek giełdowych, biegłego oraz zastępcy Prokuratora Krajowego.
Magdalena Krakowska-Wąż z NIK podkreśliła, że KNF, prokuratura i sądy nie ustaliły wartości portfeli wierzytelności, aktywów spółki, ani nie zbadały rzetelności sprawozdań finansowych.
NIK domaga się powołania sejmowej komisji śledczej, argumentując to skalą nieprawidłowości w funkcjonowaniu najważniejszych organów państwa. Izba uważa, że aparat państwa przez ponad siedem lat nie był w stanie wyjaśnić afery, zapewnić bezpieczeństwa funkcjonowania rynku finansowego oraz pomóc poszkodowanym obligatariuszom.
Prokuratura prowadzi 27 śledztw ws. GetBack
Prokuratura Krajowa wydała komunikat, w którym poinformowała o prowadzeniu 27 śledztw w sprawie GetBack. Dotyczą one m.in. wyrządzenia spółce szkody majątkowej, nieprawidłowych decyzji zarządczych, działania na szkodę klientów Idea Bank S.A. oraz nieprawidłowości w toku przyspieszonego postępowania układowego.
Dotychczas przesłuchano blisko 4500 świadków, zabezpieczono mienie na kwotę ponad 250 mln zł i skierowano 10 aktów oskarżenia, obejmujących 107 osób. Prokuratura zapewnia o współpracy z organami kontroli państwowej, w tym z NIK.
KNF odpiera zarzuty NIK, twierdząc, że wystąpienie pokontrolne przedstawia działania Urzędu w sposób niepełny, nieobiektywny i nieuwzględniający obowiązujących przepisów prawa. Komisja uważa, że niektóre ustalenia NIK są wynikiem błędnej oceny zebranego materiału i wadliwej interpretacji przepisów.
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Obligatariuszy GetBack S.A. przyjęło wnioski NIK „z gorzką satysfakcją”. Poszkodowani apelują o pełne wyjaśnienie afery i pomoc ofiarom. Zaznaczają, że państwo polskie niewiele zrobiło w tym celu, a przyspieszone postępowanie układowe doprowadziło do sytuacji, w której indywidualni wierzyciele mają odzyskać zaledwie jedną czwartą swoich oszczędności.
Poszkodowani wyrażają niepokój z powodu odwoływania rozpraw sądowych i przewlekłości śledztw. Podkreślają, że od skuteczności działań w sprawie GetBack zależy odbudowa zaufania do państwa.

Polecany artykuł: