Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) działa w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Na mocy tych zapisów przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.
Bądźmy mądrzy przed szkodą
Kontrolowanie kondycji finansowej firm, w których się zatrudniamy lub powierzamy spore kwoty staje się coraz powszechniejsze.. Najczęściej sprawdzane są przedsiębiorstwa z takich branż jak: to usługi, handel i budownictwo.
- Przyczyny, dla których osoby prywatne zgłaszają się do BIG InfoMonitor w celu sprawdzenia czy dana firma nie ma zaległych zobowiązań są różne. Sprawdzanie pracodawcy, dewelopera czy biura podróży to najczęstsze przykłady zapytań konsumentów, z którymi się stykamy na co dzień – zaznacza Halina Kochalska z BIG InfoMonitor. – Często niestety aktualne jest powiedzenie „Mądry Polak po szkodzie" i dopiero wtedy, gdy staniemy przed sytuacją, która zagraża naszej płynności finansowej zaczynamy działać. Jak pokazują wyniki zrealizowanego na nasze zlecenie badania, w ubiegłym roku ok. 8 proc. badanych zgłosiło znaczące problemy z terminową wypłatą wynagrodzenia . Być może gdyby wcześniej podjęli się sprawdzenia w rejestrze dłużników, firmy, w której mają się zatrudnić, uniknęliby niesolidnego pracodawcy i takich kłopotów - dodaje Halina Kochalska.
Jak zdobyć potrzebne informacje
Do sprawdzenia wybranej firmy (trzeba znać jej NIP) niezbędne jest dotarcie do tzw. Raportu o Przedsiębiorcy (https://www.big.pl/konsument/sprawdz-firme).
Można go uzyskać na trzy sposoby:
• Osobiście w Punkcie Obsługi Klienta BIG InfoMonitor przy ul. Postępu 17A w Warszawie;
• Listownie, wniosek zamieszczony jest pod linkiem: https://www.big.pl/regulaminy-i-dokumenty
• Poprzez portal BIG.pl po uprzednim zarejestrowaniu się.
Raport udzieli nam odpowiedzi na pytania: czy dana firma figuruje w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor, na jaką kwotę zalega oraz przez kogo została dopisana do rejestru. Pobranie raportu nie wymaga zgody sprawdzanej firmy, ani umowy z BIG InfoMonitor. W dokumencie można otrzymać zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje gospodarcze na temat danego przedsiębiorstwa. Usługa ta kosztuje 30 zł.
Obecnie w Rejestrze Dłużników BIG prowadzonym przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) jest wpisanych z zaległościami blisko 195 tys. firm. Ich łączny dług przekracza 3,5 mld zł.
BIG działając w oparciu o Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm. BIG InfoMonitor umożliwia dostęp do baz: Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich, dzięki czemu stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy sektorem bankowym i pozostałymi sektorami gospodarki. Oferuje również sektorowi bankowemu i przedsiębiorcom narzędzia do weryfikowania wiarygodności płatniczej klientów i kontrahentów oraz wspiera ich w odzyskiwaniu zaległych należności. BIG InfoMonitor jest spółką zależną sektora bankowego - poprzez Biuro Informacji Kredytowej – swojego głównego akcjonariusza.