Nowa trzynastka dla emerytów. Sprawdź, kiedy dostaniesz

2019-07-01 18:08
seniorzy
Autor: Marina Shemesh/www.publicdomainpictures.net

Polscy emeryci mają kolejne powody do radości. Rząd zapowiedział, że w przyszłym roku także mogą liczyć na trzynastą emeryturę. "Jeśli PiS wygra wybory parlamentarne to mechanizm "trzynastej" emerytury będzie mechanizmem ustawowym i corocznym" - mówił w poniedziałek wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Jacek Sasin podczas rozmowy w programie III Polskiego Radia był pytany czy w przyszłym roku znajdą się pieniądze na "trzynastą emeryturę".

- Tak, planujemy. Rzeczywiście w budżecie na przyszły rok, założenia tego typu w tej chwili zostały przyjęte. Planujemy tę trzynastkę dla emerytów również w przyszłym roku – potwierdził wiceminister.

ZOBACZ TAKŻE: Piotr Dziedzic i Tadeusz Kościński zostali powołani na wiceministrów finansów

Dodatkowa emerytura co roku?

- Mówimy bardzo wyraźnie: jeśli PiS wygra wybory parlamentarne i będzie rządziło również w kolejnej kadencji, to ten mechanizm "trzynastej emerytury" będzie mechanizmem ustawowym i będzie mechanizmem corocznym - zapowiedział Sasin.

W czerwcu rząd przyjął projekt założeń makroekonomicznych budżetu na 2020 r., z których wynika, że wzrost PKB Polski w 2020 r. wyniesie 3,7 proc., a średnioroczna inflacja 2,5 proc. Prognozy PKB i inflacji są tożsame z tymi, które zostały zaprezentowanymi wcześniej w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa (WPFP) na lata 2019-22.

Przypominamy, że o corocznej trzynastej emeryturze wspominał także Jarosław Kaczyński w czasie konwencji Prawa i Sprawiedliwości:

- W tej chwili pewne jest, że dodatkowe świadczenie w formie trzynastej emerytury trafi w ręce emerytów na pewno w roku wyborczym. Co jednak z kolejnymi latami? Zrobimy to w tym roku, i zrobimy wszystko, żeby uczynić to także w przyszłym i w następnym - podkreślał prezes PiS.

"Trzynasta emerytura", była jednym z punktów tzw. nowej piątce PiS, ogłoszonej na początku roku przez prezesa ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. 26 marca rząd przyjął projekt w sprawie jednorazowej wypłaty świadczenia. Ustawę przyjął parlament, a 23 kwietnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda. W maju 2019 r. emeryci i renciści otrzymali jednorazowo 1100 zł brutto (ok. 888 zł netto).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze