Nowa emerytura dla tysięcy seniorów. Kto ją dostaje?

2019-10-17 13:39 WSB
Emerytura: co to jest i komu przysługuje?
Autor: Getty Images

W tym roku emeryci otrzymali od rządu nowe rodzaje świadczeń. Poza zmianą waloryzacji rent i emerytur na mieszaną – kwotową i procentową – Prawo i Sprawiedliwość wypłaciło także trzynastki, czyli świadczenie z programu Emerytura plus. Na te zmiany mógł liczyć każdy. Jednak program Mama 4 plus, czyli tzw. emerytury matczyne (choć wypłacane także dla ojców) zostały przeznaczone dla konkretnej grupy osób. Jak poinformował ZUS, już kilkadziesiąt tysięcy seniorów korzysta z nowej emerytury.

Emerytury dla matek, czyli program Mama 4 plus, ruszył 1 marca 2019 roku. Dzięki niemu osoby, które wychowały czwórkę dzieci, mają prawo do minimalnej emerytury (1100 złotych brutto). Program obowiązuje zarówno matki, jak i ojców, a decyzję o tym, kto dostanie pieniądze, podejmuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na podstawie złożonego wniosku przez zainteresowane świadczeniem emerytalnym osoby.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie wypłacą już 500 plus! Wszystko przez wyższe pensje

Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz poinformował, że od początku funkcjonowania programu wnioski o matczyną emeryturę złożyło już niemal 60 tys. osób. Wśród wnioskodawców było 180 mężczyzn. ZUS rozpatrzył 56 tys. tych dokumentów, z czego w ponad 50 tys. przypadków postanowił przyznać emeryturę z programu Mama 4 plus. Świadczenie takie otrzymały też osoby pochodzenia czeskiego, duńskiego, mongolskiego, rosyjskiego i ukraińskiego. Na emeryturę Mama 4 plus rząd przeznaczył w tym roku ponad 800 mln złotych.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane: matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci lub ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci – w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia przez nią dzieci bądź długotrwałego zaprzestania ich wychowania przez matkę (chodzi o dziecko własne, współmałżonka lub przysposobione).

Ile kosztuje sanatorium, które uzdrowisko w Polsce wybrać? Poradnik kuracjusza

O pieniądze z dodatkowej emerytury mogą ubiegać się matki po osiągnięciu 60 lat lub ojcowie po osiągnięciu 65 lat, w przypadku gdy nie mają oni niezbędnych środków utrzymania albo mają prawo do emerytury lub renty jednak w wysokości niższej niż najniższa emerytura.

Koniec z bólem szybka pomoc. TUTAJ!

Zobacz: Emerycie, spiesz się żeby dostać 1500 zł. Setki tysięcy uprawnionych tego nie zrobiło!

Najnowsze