Zasiłek pogrzebowy

i

Autor: Shutterstock Nowa grupa ludzi uzyska prawo do zasiłku pogrzebowego. Kogo obejmą zmienione przepisy?

Nowa grupa ludzi uzyska prawo do zasiłku pogrzebowego. Kogo obejmą zmienione przepisy?

2021-06-10 13:52

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z inicjatywą zmiany przepisów odnośnie zasiłku pogrzebowego. Jak na razie dwie komisje senackie poparły projekt tych zmian. Jeżeli uchwała wejdzie w życie to kolejna grupa ludzi będzie mogła starać się o zasiłek pogrzebowy. W tym momencie są go pozbawieni. Kto zyska na proponowanych przez RPO zmianach w ustawie?

Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje zmiany. Zasiłek pogrzebowy dla nowej grupy ludzi

Rzecznik Praw Obywatelskich chce zmian w przepisach odnośnie przyznawania zasiłku pogrzebowego. Chodzi o brak możliwości jego otrzymania w przypadku urodzenia martwego dziecka. Dotychczasowe przepisy są skonstruowane w taki sposób, żeby otrzymać zasiłek pogrzebowy potrzebny jest odpis aktu urodzenia dziecka. Jednak jeżeli dziecko urodziło się martwe to nie sporządza się aktu zgonu, a jedynie dokonuje adnotacji w akcie urodzenia. W akcie urodzenia musi być zaznaczona płeć dziecka. Jeżeli zmarło jednak ono we wczesnym stadium ciąży, w którym niemożliwym jest jeszcze orzeczenie jego płci, nie można sporządzić aktu urodzenia. W takim przypadku rodzice, którzy zapłacą za pochówek swojego nienarodzonego dziecka nie otrzymają później zasiłku pogrzebowego.

Projekt ustawy poparły już dwie komisje senackie

O zmianę tych przepisów wystąpił Rzecznik Praw Obywatelskich. Projekt ustawy zakłada iż zasiłek pogrzebowy będzie przysługiwał osobie uprawnionej do pochowania dziecka martwo urodzonego, bez względu na czas trwania ciąży, dla którego nie sporządzono aktu urodzenia, a jedynie kartę zgonu. Projekt zaproponowany przez RPO zyskał już poparcie Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, a także Komisji Ustawodawczej.

Sonda
Czy ceny za usługi pogrzebowe są zbyt wysokie?
Express Biedrzyckiej - Witold Waszczykowski: Polska nie będzie płacić rządowi Czech. Będziemy łamać wyrok TSUE
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze